Ankara’nın Başkent Oluşunun 89. Yılı Coşkuyla Kutlandı

Ankara’nın Başkent oluşu coşkuyla kutlandı

13 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından başkent olarak kabul edilen Ankara’nın başkent oluşunun 89. yılı nedeniyle Çankaya Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikler coşkulu ve renkli görüntülere sahne oldu.

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık yaptığı konuşmada; “Ankara Cumhuriyetimizin dünyaya meydan okuduğu yerdir. Birincisi buradan Kurtuluş Savaşı yönetilmiştir, ikincisi Cumhuriyet kendi modern yerleşme anlayışını kurmak için önemli bir çaba sarfetmiştir. Ankara’nın başkent oluşu anayasamızın değiştirilemeyen maddelerinden biridir. Kültür başkenti, spor başkenti gibi dolaylı başkentler üretiliyor. Çoğu zaman iyi niyetli olan bu yaklaşımlar zaman zaman Ankara’nın yıpratılması amacıyla da kullanılabiliyor. Ankara bizim için özeldir, bizim için güzeldir. Ankara’yı sevmek zorundayız. Eğer size birisi çok emek veriyorsa, besleyip büyütüyorsa , koruyup kolluyorsa siz onu sevmek zorundasınız. Bu bir mecburiyet değildir, ilişkinin doğal sonucudur” ifadelerini kullandı.

Düzenlenen etkinlikler kapsamında Ankara’nın başkent oluşunu anlatan kısa bir sunumun ardından söylenen Ankara türkülerine vatandaşlar da eşlik etti. Seğmenlerin gösterileri büyük ilgi gördü. Gösterileri Ankaralılarla birlikte izleyen Başkan Tanık, vatandaşların sevinç ve coşkusuna ortak oldu, teşekkür ve tebriklerini kabul etti. Etkinlikler Sevinç Eratalay konseri ile sona ererken, gün boyu Kızılay Yüksel Yaya bölgesine gelen binlerce Ankaralı hem oynadı hem de şarkılar söyleyerek büyük coşku yaşadı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.