Antalya Medical Park Hastanesi’nde 3 ilginç organ nakli gerçekleştirildi

ANTALYAAntalya Medical Park Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde 2 günde gerçekleştirdiği 3 ilginç operasyonla ailelerin yüzünü güldürdü.

Medical Park Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde yapılan nakillerde, doğuştan organları ters olan kadının böbreği, çapraz nakille başka birisine nakledildi. Bir kadının eşine bağışladığı böbreğin atar damarı da, şeker hastalığı nedeniyle 17 yıl böbrek yetmezliği çeken eşinin yapay damarına bağlandığı belirtildi. Antalya Medical Park Hastanesi Organ Nakli Merkezi Prof.Dr. Alper Demirbaş ve ekibi iki günde üç benzersiz operasyon gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde tıp literatüründe şu ana kadar eşine rastlanmayan nakil operasyonlarını başarıyla gerçekleştiren ekip, üç ailenin daha yüzünü güldürdü. Yakınlarının bağışıyla böbrek nakli yapılamayacağı tespit edilen Sivaslı 17 yaşındaki Rafet Öztürk ve Muğlalı Cem Durmaz çapraz nakille sağlığına kavuştu.

Prof.Dr. Alper Demirbaş ve ekibi, Sivas’tan gelen Sultan Öztürk’ün böbreğini, Muğla’dan gelen Cem Durmaz’a, Durmaz’ın eşi Damla Durmaz’ın böbreğini de Öztürk’ün 17 yaşındaki oğlu Rafet’e nakletti. Ayrıca organ nakli ekibi,17 yıl önce şeker hastalığı nedeniyle karnındaki ata damarı tıkanan ve iki taraflı femoral baypas (yapay damar) operasyonu geçirmiş Akif Atçı’ya da 22 yıllık eşi Nesrin Atçı’nın böbreğini nakletti.

Gerçekleştirilen çapraz nakille ilgili bilgi veren Prof. Dr. Alper Demirbaş, “Amerika’da bulunduğum yıllarda aynı durumdaki bir vakada, kadavradan nakil ameliyatına girmiştim ama bu operasyonda vericinin canlı olması ve çapraz nakil donörü olması daha önce rastlanmış bir durum değil.” dedi.

Ayrıca atardamarı yapay atardamara bağladıkları nakille ilgili de Demirbaş şunları söyledi: 17 yıl önce femoral by pass operasyonu yapıldığı için, eşinden aldığımız böbrek atardamarını hastamızın yapay damarına bağladık. Operasyon öncesi yaptığımız araştırmalarda ve arşiv taramalarında bu tür bir yapay damar uygulamasına bağlı böbrek nakline rastlamadık. Özellikle de üzerinden 17 yıl geçmiş bir femoral by pass’ın ardından aldığımız risk hayli yüksek olmasına rağmen operasyonumuz son derece başarılı geçti, hastamız hızla iyileşiyor.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.