Antalya’nın Dağları Toroslar, TBMM Gündeminde

Fotoğraf : pixabay hresid

CHP’li Cavit Arı’dan; Toroslar yabancılara satılıyor iddiası

Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi ve CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı; Antalya’da Gündoğmuş, Akseki’nin köylerinde çiftçilerin topraklarının ve arazilerin bir takım gruplar ve yabancılar tarafından satın alındığı iddiasını Meclis gündemine taşıdı. CHP’li Arı; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye, verdiği soru önergesinde Akseki’nin özellikle Murtiçi, Çukurköy ve Güzelsu köylerinde köylülerin arazilerini bazı gruplara ve yabancılara sattıklarını, diğer köylerde de benzeri toplu satın almaların yapıldığını iddialarını sordu. CHP’li Arı önergesinde;

Özellikle yabancı uyruklu ekibinin Gündoğmuş’ta 730 adet birer dönüm ve daha yüksek yüzölçümlere sahip araziler satın aldığı net bir bilgi olarak vurgulanmaktadır. Akseki ilçesinin üç mahallesinde de (Murtiçi, Çukurköy ve Güzelsu) bir takım grupların organize bir şekilde arazi ve tarlalar satın aldıkları, bölgeden gelen bilgilerde ve yapılan haberlerde yer almaktadır.Akseki’nin diğer köylerinde de arazi satışlarının olduğu yönünde henüz kesinleştiremediğimiz bilgiler bulunmaktadır.”


“Bilindiği üzere Toros dağlarında yer alan Antalya’nın ilçeleri, muhteşem bir coğrafyaya, endemik bitki ve canlı zenginliğine, su kaynaklarına, tarihi ve doğal güzelliklere sahiptir. Bölgede giderek artan oranda kültür turizmi yapılmakta, tarihi ve doğal zenginliklerin korunması için büyük hassasiyet gösterilmektedir. Bölgedeki şelaleler, akarsu ve göllerin üzerine titrenmekte, bitki ve canlı popülasyonunun zarar görmemesi için koruma projeleri hayata geçirilmektedir. Bölgede yer alan yerleşim merkezlerinde, yani ilçe ve köylerinde yaşayan vatandaşlar geçimlerini ağırlıkla tarım, turizm ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Bölgenin önemli gelir kaynakları olan tarım, turizm ve hayvancılığın sürdürülebilir olması için tarlaların, meraların ve bölgedeki doğal ve tarihi zenginliklerin zarar görmemesi büyük önem taşımaktadır” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.