Antik Tabut Sergisinin Ziyaretçisi Eksilmiyor

KUALA LUMPURMalezya’nın başkenti Kuala Lumpur’daki Malezya Ulusal Müzesi ilginç bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Asya’nın çeşitli ülkelerinden getirilen ve farklı kültürlere ait antik tabut sergisi, ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Malezya Ulusal Müzesi, Asya’nın farklı ülkelerinden getirilen antik tabut sergisine ev sahipliği yapıyor. Çömlek, ağaç ve taştan yapılan çeşitli tabutların yer aldığı sergide, en çok Hindistan ve Çin ağırlıklı olmak üzere, Tayland, Endonezya, Filipinler ve Malezya gibi Asya ülkelerine özgün 30 adet tabut bulunuyor. Aralarında 3 bin yıllık tabutların bulunduğu sergi, ziyaretçilere eski kültürlerde, cenaze törenlerinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi veriyor.

Serginin yapıldığı mekan, değişik ışık yöntemleri ve ses efektleriyle daha da gizemli hale getirilirken, Malezyalılardan da yoğun ilgi görüyor. Malezya Ulusal Müzesi Başkanı Datuk İbrahim, “Serginin bir ay için düzenlendi. Ama, insanlar sergiyi yoğun bir şekilde ziyaret ediyor. Sergi süresini 3 aya çıkarmayı planlıyoruz.” dedi.

Sergiyi ziyaret eden Malezya Başbakanı Najip Razzak ise sergiyi, “Bu sergi, kültür diyalogu ve insanların ölümü hatırlaması açısından çok güzel bir organizasyon.” İfadeleri ile anlatmıştı.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.