Apaydın Kampı’ndan Sonra CHP Milletvekilleri GATA’ya Alınmadı

CHP Vekilleri GATA’ya Alınmadı

CHP milletvekilleri Afyonkarahisar’da mühimmat deposunda meydana gelen patlama sonucu şehit olan 25 askerin ailelerinin kaldığı GATA misafirhanesine alınmadı.

Ankara Adli Tıp Kurumuna geCHP milletvekilleri tirilerek kimlik tespitine yönelik DNA incelemeleri tamamlanamadığı için şehitlerin naaşları bu gün de ailelerine teslim edilemedi. DNA işlemleri tamamlanan şehitlerin bilgileri ailelere anında ulaştırılıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla başsağlığı dilemek ve ailelerin acılarını paylaşmak için ailelerin misafir edildiği GATA misafirhanesine gelen CHP Heyeti, basına haber vermeden sabah saatlerinde saat 12.00 için GATA’dan randevu aldı.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin ve CHP Ankara İl Başkanı Zeki Alçın’ı da alarak GATA’ya gitti.

Ankara Milletvekili Levent Gök, Milliyet’ten Türker Karapınar’a daha sonra yaşananları şu şekilde anlattı:

“Saat 11.50 civarında ismini hatırlayamadığım, GATA’nın Nöbetçi Amiri olduğunu söyleyen bir binbaşı beni telefonla aradı. Genelkurmay İletişim Daire Başkanlığı’nın ziyarete izin vermediğini söyledi. ‘Nasıl bir iştir, izin vermiyorsunuz’ diye sordum. Hiçbir makul ve inandırıcı bir şey söylenmedi. ‘Bu çok ciddi bir saygısızlık CHP milletvekillerine. Geçen hafta da kampa alınmadık. Bu sefer buraya almıyorsunuz. Bu insani boyutu olan bir durum. Ben oraya şehit aileleriyle görüşmeye giderim, bunun da hesabını sorarım’ dedim. Misafirhanenin kapısındaki görevliler, talimat olduğunu ve içeriye alınmayacağımızı söylediler. Niçin olmayacağına dair herhangi bir somut gerekçe ifade edilmemiştir. Çok acı bir manzara.  CHP’ye yapılan ikinci ayıp. Bunu kabullenmemiz mümkün değildir. Bunun sorumlusu iktidar ve Genelkurmay’dır. Bu yapılan davranışın hesabı verilmelidir. ”

CHP’li Gök daha sonra şehit cenazelerinin getirildiği Ankara Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’na gitti.Gök, kazanın bir an önce aydınlatılması gerektiğini, CHP heyeti olarak, şehit ailelerine, “Evlatlarınız, Mustafa Kemal’in deyişiyle, bizim evlatlarımızdır” demek için GATA misafirhanesine gittiklerini belirterek, masumane en küçük taleplerinin engellendiğini, bunu şiddetle kınadığını ifade etti.

Olayın ve CHP’lilerin tepkilerinin kamuoyuna yansımasının ardından Genelkurmay Başkanlığı’ndan kısa bir yazılı açıklama geldi.

Açıklama şu şekilde:

“Türk Silahlı Kuvvetleri kışla, karargâh ve kurumlarında ziyaretçi kabulünün nasıl yapılacağı talimatlarda belirtilmiştir. Ziyaret talepleri mevcut talimatlar ışığında değerlendirilmekte ve bu doğrultuda karara bağlanmaktadır.”

Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in Tepkisi:

CHP’li milletvekillerinin şehit yakınlarını ziyaret amacıyla GATA’ya alınmamış olmalarının ve taleplerinin geri çevrilmesini hiçbir şekilde tasvip edilemeyeceğini ifade ederek şunları söyledi:

” Bu doğru da olmamıştır.Afyonkarahisar’dan gelen ve yüreğimizi yakan olayların ardından yeni bir tartışmanın başlaması acılarımızı artırmaktadır. Ziyarete gelen, milletin vekilleridir. Milletin acısını paylaşmak için yaptıkları ziyaretin, mevzuat gerekçesiyle geri çevrilmesini asla doğru bulmuyorum. Ziyarete gelenlerin, milletin vekilleri olduğu gerçeği kabul edilerek kurum imkanları çerçevesinde bir makul çözüm bulunması mümkün iken bu talebin karşılanmamış olmasını doğru bulmuyorum.”

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.