Apollon Tapınağı’nda Gün Batımı Başkadır

ANTALYA– Mısır’da Turu Sina Dağı’ndan sonra güneşin batışının en net görüldüğü Side’deki Apollon Tapınağı turistlerin ilgisini çekiyor. Bölgeye tatile gelen turistler tarihi antik kente giderek bu görsel güzelliğe tanık oluyor. Güneşin batış anını görüntülemek ve fotoğraflamak için hazırlık yapan turistler, o an geldiğinde en güzel kareyi yakalamak için uğraş veriyor.

Side Apollon Tapınağı’ndan güneşin batışını izlemek için gelenlerin başında İskandinav, Alman ve İngilizler geliyor. Yine Antalya ve Alanya’dan Side Antik Kent’i gezmeye gelen Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiyalı turistler de tapınağa giderek gün batımında hatıra fotoğrafı çektirmeyi tercih ediyor.

Turist kafilelerinin tarihi mekâna getirerek muhteşem olaya tanıklık etmelerini sağlayan Bastıyalı Turizm Seyahat Acentesi Arkeoloji ve Eko Turizmi Uzmanı Mehmet Reşat Akıl, “Apollon Tapınağı önünde güneşin batıl anını izlemek güneşi az gören İskandinavlar için ayrıcalık. Bu ayrıcalığı da görüntüleyerek ölümsüzleştirmek istiyor.” diyor. Side-Manavgat Turizm İşletmecileri Derneği(Side-TUDER) Başkanı Cengiz Haydar Barut da, yurtdışı destinasyon tanıtımlarında Apollon Tapınağı’ndaki bu olayı ön planda tuttuklarını belirtiyor. Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar ise, Apollon Tapınağı’nda güneş batımıyla ilgili önümüzdeki yıl beldenin tanıtımı için fotoğraf çekimiyle ilgili etkinlik düzenleyeceklerini kaydediyor. Tatil için geldiği Antalya’da Apollon Tapınağı’nda gün batımı fotoğrafı çekmeden Türkiye’den ayrılmanın eksiklik olacağını ifade eden Norveçli avukat Ghita Hinder, duygularını; “Farklı bir heyecan yaşadım.” diye ifade ediyor. Yine İtalyan asıllı fotoğraf sanatçısı Karkiss Timea, Tur Dağı’ndan doğuşunu Apollon Tapınağı’nda da batışını fotoğraflamanın ayrıcalığını yaşadığını belirtiyor.

NASA, 29 Mart 2006’daki tam güneş tutulma anını Apollon Tapınağı’ndan izlemişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.