Apple kurucusu Steve Jobs Ceo’luktan istifa etti

Apple Kurucusu Steve Jobs (Getty Images/AFP)

Mükemmeliyetçi olarak tanınan Apple’in kurucusu olan Steve Jobs İcra kurulu Başkanlığı görevinden hastalığından dolayı istifa etti.

CEO’luk görevini bırakmasına rağmen Apple bünyesinde Yönetim Kurul Başkanı olarak kalmaya devam edeceği belirtilen ve bilgisayar sanayisinin önderlerinden biri olan Steve Jobs, ayrıca Pixar Animasyon Stüdyolarının eski icra kurulu başkanıdır.

Jobs, pankreas kanseri hastalığına yakalandıktan sonra karaciğer nakli ameliyatı olmuş ve sağlık durumunun iyi olmamasından dolayı İcra Kurulundaki görevinden istifa etmişti. Bir yıl boyunca hastalığından dolayı vücudu bir deri bir kemik olmuştu.

İstifasını çalışanlara bir e-mail ile bildirdi. Mesajında, “Her zaman, bir gün görevimi yapamaz ve beklentileri karşılayamaz hale gelirsem bunu size ilk ben bildireceğimi söyledim. Maalesef o gün geldi” yazdı.

Yazının devamında ise, “Apple’daki CEO’luk görevimden ayrılıyorum ve eğer yönetim kurulumuz uygun görürse Apple’ın bir çalışanı olarak görev yapacağım” dedi.

Bundan sonraki, CEO’luk görevine ise hastalığından dolayı uzun zamandır işini sürdüren Tim Cook’un sürdüreceğini belirtti.

Uzun yıllar boyunca bilgisayar sektörüne hizmet veren Steve Jobs, ilk defa medyada adını duyurmaya başladığında, ABD Time dergisi tarafından 2010’da yılın adamı olarak seçilen Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’den daha küçük bir yaştaydı.

Fortune magazin, 2007 yılında Steve Jobs’u En Güçlü İşadamı olarak göstermişti.

Bugün Steve Jobs’un görevi bırakmayı resmen ilan etmesi ile beraber Apple’ın hisseleri sadece bir kaç saat içinde yüzde 7 oranında değer kaybetti.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.