Araştırma: COVID-19 Geçirmek, Delta Varyantına Karşı Pfizer Aşısından Daha İyi Koruyor

Fotoğraf; Pixabay

İsrail’de yapılan bir araştırmaya göre, daha önce COVID-19’dan iyileşen kişilerin, Pfizer-BioNTech aşısını alanlara kıyasla ÇKP virüsünün Delta varyantına karşı daha iyi korumaya sahip oldukları gözlemlendi.

Maccabi Healthcare ve Tel Aviv Üniversitesi’nden araştırmacılar, “Bu analiz, doğal bağışıklığın enfeksiyona, semptomatik hastalığa ve Delta varyantı nedeniyle hastaneye yatışa karşı daha uzun süreli ve daha güçlü koruma sağladığını gösterdi” dedi.

“Bu, önceki SARS-CoV-2 enfeksiyonu yoluyla kazanılan doğal bağışıklık ve BNT162b2 mRNA (Biontech) aşısı tarafından sağlanan aşı kaynaklı bağışıklıkla karşılaştıran gerçek dünyadaki en büyük gözlemsel çalışmadır.”

Doğal bağışıklık, bir kişinin bir virüsten, şu anda yeni koronavirüs olarak da bilinen ÇKP virüsünden iyileştikten sonra sahip olduğu bağışıklığı ifade eder.

Henüz hakem değerlendirmesi olmayan çalışmanın ön baskısı 25 Ağustos’ta medRxiv’de yayınlandı.

Araştırmacılar, 1 Mart 2020 ile 14 Ağustos 2021 tarihleri ​​arasında İsrail’in en büyük ikinci sağlık fonu olan Maccabi Healthcare Services’den alınan verileri kullandılar. Üç çalışma grubuna uygun olanlar üzerinde istatistiksel analiz yaptılar: iki doz Pfizer aşısı olan kişiler; daha önce COVID-19 ile enfekte olmuş aşılanmamış olanlar; ve daha önce enfekte olmuş ve daha sonra bir doz aşı almış olanlar.

Sonuçlar, bulaşıcı Delta varyantının İsrail’de baskın virüs türü haline geldiği zamana tekabül eden 1 Haziran ile 14 Ağustos 2021 arasındaki dönem verileri ile gözlemlendi.

Araştırmacılar, Pfizer aşısı ile tam olarak aşılanmış kişilerin, önceki bir COVID-19 enfeksiyonundan iyileşenlere kıyasla, Covid-19’un Delta varyantına yakalanma olasılığının 13.06 kat ve semptomatik hastalık riski altında olma olasılığının 27.02 kat daha fazla olduğunu buldular. Rakamlar, ilk aşılamanın veya enfeksiyonun olduğu Ocak ve Şubat 2021 arasında meydana gelen vakaların karşılaştırılmasında geçerlidir.

Araştırmacılar, Mart 2020 ile Şubat 2021 arasında meydana gelen önceki enfeksiyon vakalarını Ocak ve Şubat 2021 arasındaki aşılarla karşılaştırdıklarında, aşılanmış grubun, daha önce enfekte olanlara kıyasla Delta varyantına yakalanma olasılığının 5,96 kat ve semptomatik hastalık için 7,13 kat daha fazla risk altında olduğunu buldular.

Yazarlar, sonuçların, önceki bir COVID-19 enfeksiyonundan kurtularak kazanılan doğal bağışıklığın Delta varyantına karşı zamanla azalabileceğini öne sürdüler.

Aynı zamanda, aşılananların daha önce enfekte olanlara kıyasla COVID-19 ile ilgili hastaneye yatış riskinin daha yüksek olduğunu belirterek 60 yaş ve üzeri olmanın enfeksiyon ve hastaneye yatış riskini artırdığını söylediler.

Başka bir analizde, daha önce enfekte olmuş kişileri daha önce enfekte olmuş ve ayrıca bir doz aşı almış olanlarla karşılaştırdılar. Bir aşı dozu olan grubun, Delta varyantı ile yeniden enfekte olma olasılığının marjinal olarak 0,53 kat daha az olduğunu buldular.

Sonuçların daha önce enfekte olmuş kişilerin “sonraki tek doz aşı rejiminden ek koruma elde ediyor gibi göründüğünü”, ancak grupta “önem gösteremediklerini” öne sürdüğünü söylediler.

Çalışmada aşının korunmasını veya Delta varyantına karşı doğal bağışıklığı gözlemlemesi de dahil olmak üzere bir dizi sınırlamayı kabul ettiler. Çalışma, ayrıca yalnızca Pfizer aşısının korumasını gözlemledi ve diğer aşılara veya Pfizer aşısının üçüncü dozunun veya güçlendiricisinin etkilerine bakmadı.

Ayrıca, PCR gibi COVID-19 testlerinin İsrail’de protokol tarafından yapılması gerekmediğinden, bu tür bireyler genellikle test edilmeye gitmediğinden, gerçek asemptomatik enfeksiyon sayısının çalışmada yeterince temsil edilmemiş olabileceğini de belirttiler.

Çalışma yazarları, ayrıca sosyal mesafe ve maske takma gibi bazı sağlık davranışlarının çalışmada kafa karıştırıcı bir rol oynayabileceğini kabul etti.

Delta varyantı Haziran ayı civarında yayılmaya başladığından beri, İsrail sağlık bakanlığı aşının enfeksiyona karşı etkinliğinde (Temmuz başında ve sonunda) bir düşüş ve ciddi hastalıklara karşı korumasında hafif bir düşüş olduğunu iki kez bildirdi.

Bilim adamları ve ajanslar, üçüncü bir dozun gerekli olup olmadığını araştırmaya devam ediyor. Ülke, Ağustos’ta Pfizer aşısının üçüncü dozu için uygunluk yaşını 24 yaş’tan 30 yaşın üzerindekilere genişletti.

Delta varyantının yayılmasının ortasında, İsrail kapalı alanda maske takmayı, toplanma kısıtlamalarını ve hızlı testleri hızlandırdı ve Temmuz ayı sonlarında “Yeşil Geçiş” COVID-19 aşı pasaport programını eski haline getirdi.

Haber; Mimi Nguyen Ly / The Epoch Times
Çeviri; Şendağ Gökçe / Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.