Editörden: Dünya Çapında Bir Salgına Neden Olan Virüse Doğru Adı Vermek

Çinli bir çocuk, Ocak ayında Pekin, Çin’deki Pekin Demiryolu istasyonunda bir trene binerken akrabalarına sarılır. 21 Ocak, 2020 (Kevin Frayer / Getty Images)

Son zamanlarda dünya çapındaki salgını ortaya çıkaran virüsün nasıl adlandırılacağına dair tartışmalar oldu. Çin Komünist Partisi (ÇKP) bu virüse “yeni koronavirüs” demeyi tercih ederken diğerleri, hastalık isimlerinde yaygın olarak yapıldığı gibi, salgının çıktığı yerin ismini kullanarak  onu “Wuhan virüsü” olarak adlandırdı.

Epoch Times bu virüsü adlandırmak için “ÇKP virüsü” teriminin daha uygun olduğunu öne sürüyor ve herkesi bu ismi benimsetmek için bize katılmaya çağırıyor.

Bu isim,  insan hayatını ahlaksızca ihmal ederek bunun sonucunda dünya çapında ülkelerde bilinemeyen sayıda insanın hayatlarını riske sokan salgının yayılmasından ve küresel çapta korkunun yayılması ve bu hastalıkla başa çıkmaya çalışan ulusların ekonomilerini perişan etmekten ÇKP’yi sorumlu tutuyor.

Sonuçta, ÇKP yetkilileri, Aralık ayı başlarında virüsün Wuhan’da ortaya çıktığını bilmelerine rağmen altı hafta boyunca bilgiyi sakladılar.
Tehlike karşısında insanları uyarmaya çalışanları, “söylentiler” yaymakla suçlayarak tutukladılar ve medyanın haber yapmasını önlemek ve sosyal medyadan salgın ile ilgili herhangi bir imayı silmek için rejimin son derece gelişmiş sansür mekanizmasını kullandılar.

Bu şekilde kontrol altında alınabilecek bir şeyin sessizce yayılmasına izin verdiler ve böylece salgın tüm Çin’e sıçradı. ÇKP’nin kabul ettiğinden çok daha fazla sayıda insan kendilerini koruma altına alabilecekken salgının kurbanı haline geldiler.  Ocak sonu itibariyle yayınlanan raporlarda, hastalıktan hayatını kaybeden bireylerin bedenlerinin imhası için Wuhan’daki krematoryumların haftanın 7 günü ve günde 24 saat çalıştığına dair ifadeler vardı.

Bu arada, Wuhan nüfusunu karantinaya almak ve tedavi etmek için alınan önlemler garip bir şekilde insanlık dışıydı. Apartmanların kapıları kaynak yapılarak kapatıldı. Virüse yakalandığına inanılanlar için aslında hapishane görevi gören geçici “hastaneler” oluşturuldu. Tıbbi tedavi olmayan ve az yiyecek bulunan bu yerlere kilitlenen talihsizler, ölene kadar bu yerlerde hapsolmuştu.

Çin’in, karşılaştığı tehlike hakkında yalan söylerken, ÇKP her zamanki senaryosuna göre hareket ediyordu. ÇKP’nin baskın anlatısı, Partinin “büyük, görkemli ve doğru” olduğudur. Wuhan’da ölümcül ÇKP virüsünün varlığı veya 2003’te SARS virüsünün ortaya çıkışı aslında bu senaryoya uymuyor. SARS’ta olduğu gibi, verilen ilk tepki ret etmekti.

Ancak bu virüsle uğraşırken, inkâr kabul edilemez. Dünyanın virüsün kökenini bilmesi gerekirken ÇKP işbirliği yapmayı reddetti. Dış uzmanların Wuhan’a girmesine izin verilmedi.

Ölümcül bir hastalığa neden olabilecek kolay  bulaşan patojenlerle çalışmayı amaçlayan ve Çin’in tek P4 laboratuvarı olan Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün faaliyetleri hakkında da endişeler mevcut. Virüsün kaynağı için sunulan resmi açıklamalar kanıtlanmadığından, ÇKP virüsünün enstitüden sızıp sızdırmadığı hakkında sorular gündeme getirilmiştir.

Her halükarda, virüsün kökeniyle ilgili sorular cevaplanmadığı için ÇKP, virüsten ABD’nin sorumlu olduğu hakkında vahşi suçlamalarda bulunmaya başlamıştır. Bu iddialar dünyada şaşkınlığın ötesinde alaycılık ile karşılanacaktır. Başkan Donald Trump, bu iddiaları virüse “Çin virüsü” olarak atıfta bulunarak iade etmiştir.


Epoch Times, COVID-19 hastalığına neden olan yeni korona virüsü “ÇKP virüsü” olarak adlandırıyor çünkü Çin Komünist Partisinin durumu örtbas etmesi ve yanlış yönetimi virüsün Çin’e yayılmasına ve küresel bir salgının başlamasına izin verdi.

ÇKP salgından ABD’nin sorumlu olduğu ile ilgili suçlamaları Çin halkını ikna etmek için kullanıyor. ÇKP virüs ile ilgili yaptığı ilk inkarda Çin halkını kurban haline getirmişti, şimdi ise kendi eylemlerinin sorumluluğunu başkasının üzerine atarak onları yine kurban haline getiriyor.

Ve bu durum, kurbanları mağdurdan ayırt etmek için “ÇKP virüsü” adının neden gerekli olduğuna dikkat çekiyor. Wuhan ve Çin halkı bu viral salgında yeniden ortaya çıkan ÇKP’nin kibir ve yetersizliğinin kurbanlarıdır.

ÇKP virüsü adı aynı zamanda da bir uyarı içeriyor: ÇKP’nin yakın müttefiki İran’da ve Kuşak ve Yol projesini imzalayan tek G-7 ülkesi olan İtalya’da enfeksiyonlarda görülen ciddi artış gibi, ÇKP’ye yakın olan ülkeler ve bireyler bu virüsün en kötü etkilerinden muzdarip olanlar. ÇKP’yi red eden Tayvan ve Honk Kong – ulusal seçimde ezici bir zafer kazanan Tayvan ve aylarca kitlesel gösterilere sahne olan Honk Kong- görece olarak daha az enfeksiyon sayısına sahiptir.

Son olarak, ÇKP virüsü dünya insanlarına virüsün kaynağının kendisinin şeytani olduğunu hatırlatmaktadır.  Bu komünist bir virüstür ve ÇKP virüsü ile Epoch Times dünyaya tedaviyi hatırlatmaktadır: ÇKP’ye son vermek.

Çeviri: G. Hakan Koçman

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.