Üç Aylık İnceleme: Coronavirüsün Wuhan’dan Çin’in Geri Kalanına ve Diğer Ülkelere Yayılması

İlk coronavirüs enfeksiyonu Aralık 2019’da tespit edildi. Merkez üssü Wuhan, Çin Yeni Yılı’ndan iki gün önce 23 Ocak 2020’de kapatıldı, ancak bu, virüsün diğer bölgelere yayılmasını engelleyemedi.

Hubei Eyaletinin başkenti ve Yangtze Nehri boyunca hem kara hem de hava trafiğinin merkezi olan Wuhan, 9 milyon kayıtlı kent nüfusunun yanı sıra 5 milyon geçici sakinine sahiptir. Wuhan belediye başkanı Zhou Xianwang 26 Ocak’ta, kilitlenme emri verildikten sonra yaklaşık 5 milyon insan şehirden kaçmayı başardı.

6 Mart itibariyle coronavirüsü, 100.000’den fazla enfeksiyon ve dünya çapında 3.500’e yakın ölümle yaklaşık 100 ülke ve bölgeye yayıldı.

Üç ay önce başlayan ilk salgından bu yana, Çin hükümeti tarafından kontrol edilen yetkililer ve haber medyası salgını önemsizleştiriyor. Hükümetin her düzeyinde enfeksiyon sayısını azımsanmaya yönelik önlemler alınmıştır. 6 Mart 2020 itibariyle, Çin’deki yetkililer sadece Wuhan’da 67.592 olmak üzere 80.813 vaka olduğunu iddia etti. Çin’deki ölümlerin sayısı 3.073 olarak bildirildi.

Bu üç aylık özet raporda açıklandığı gibi, çok sayıda vaka Çin hükümeti tarafından saklanmaya devam ettirilmesi sırasında rapor edilmediğinden, gerçek enfeksiyon ve ölüm sayılarının çok daha yüksek olması muhtemeldir.

İlk Salgın (Aralık 2019 – 20 Ocak 2020)

29 Ocak 2020’de New England Tıp dergisinde yayınlanan bir makale, “Aralık 2019’un ortasından bu yana yakın temaslarda insandan insana bulaşma olduğuna dair kanıtlar mevcut” dedi.

“Çin’in Wuhan şehrinde, Yeni Coronavirüs-Enfekte Pnömonisi Erken İletim Dinamikleri” başlıklı makale, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nde (CCDC) bir grup bilim adamı tarafından yazılmıştır.

Ancak CCDC, salgının başlamasından bir ay sonra 20 Ocak 2020 tarihine kadar hastalığı insandan insana bulaşabileceğini beyan etmedi. O ay boyunca, Wuhan yetkilileri defalarca halka virüsün “kontrol edilebilir ve önlenebilir” olduğunu söyledi ve virüsün yayılmasını önlemek için gerekli önlemleri almadılar.

31 Aralık 2019’da Wuhan Belediye Sağlık Komisyonu, yerel tıbbi tesislere “neyin sebep olduğu bilinemeyen zatürrenin tedavisi hakkında acil bir uyarı” yayınladı ve Huanan Deniz Ürünleri Marketindeki bazı alışverişçilerin pnömoni semptomları sergilediğini söyledi. Bildirim, her kurumu benzer semptomları olan hastalarını saymaya çağırdı. Wuhan sakinleri 2003’ten itibaren ciddi akut solunum yolu sendromu (SARS) yeniden nüks edişi ile karşılaştıklarını düşündüler.

Bildirimin aynı gününde, Pekinli tıp uzmanları Wuhan’a geldi ve hastaların doğrulanmış vakalar olarak kabul edilmesi için üç kriter yayınladı: a) Huanan Deniz Ürünleri Pazarı’na daha önce maruz kalma, 2) ateş ve 3) tüm genom dizilemesinden doğrulama. Finansal haber medyası Caixin Weekly’deki bir makaleye göre, bu tür kriterler semptom belirtisi göstermeyen vakaları tanımlamak için çok katıydı ve bu da hastalığın daha da yayılmasına neden oldu.

1 Ocak 2020’de, Wuhan polisi tarafından, artan salgın hakkında başkalarıyla konuştuğu için sekiz doktor cezalandırıldı. Polis, hastalığın kontrol altında olduğunu ve insanlar arasında yayılmayacağını söyledi. Bu sekiz doktor “söylentileri yayma, uydurma ve sosyal düzeni bozan yasadışı eylemler” ile suçlandı. Bunlardan biri, Wuhan Merkez Hastanesi’nden Dr. Li Wenliang, daha sonra ona da hastalık bulaştı ve 6 Şubat 2020 tarihinde virüsten öldü.

Yine 1 Ocak 2020’de Huanan Deniz Ürünleri Marketi temizlik için kapatıldı. Ertesi gün, Wuhan merkezli Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Deniz Mühendisliği Üniversitesi, dış personelin kampüsüne girmesini engelleyen bir uyarı yayınladı. Bu bildirim, Çin donanmasının 2019’daki enfeksiyondan zaten haberdar olduğunu ve kontrol etmek için bir politika (2019-298) yayınladığını gösterdi. Benzer şekilde, PLA Merkez Tiyatrosu Genel Hastanesi de virüs durumu hakkında bilgi sahibiydi.

3 Ocak 2020’de Wuhan’daki yetkililer 44 vaka bildirdi. Virüsün kaynağı, bulaşma yolu ve mutasyonu hakkında çok az şey bilinmesine rağmen, Çin’deki haber medyası hastalığın “önlenebilir ve kontrol edilebilir” olduğunu iddia etti. 10 Ocak’ta Xinhua Haber Ajansı, 2003 yılında SARS önleme çabalarına katılan bir doktor olan Wang Hailong ile röportaj yaptı. Wang hiçbir ölüm, sağlık çalışanı tarafından enfeksiyon ya da insandan insana bulaşma durumunun gözlenmediğini söyledi. Halka endişe etmesine gerek olmadığını söyledi.

5 Ocak 2020’de Shangay Halk Sağlığı Klinik Merkezi (Shangay Fudan Üniversitesi’ne bağlı) Ulusal Sağlık Komisyonu’na bir iç rapor sundu. Merkez, Huanan Deniz Ürünleri Pazarı’na bağlantısı olan pnömoni semptomları gösteren bir hastanın solunum yolu lavaj sıvısında coronavirüs tespit edildiğini iddia etti. Tüm genom dizilemesi, virüsün genetik materyalini SARS’a % 89.11 oranında homoloji gösterdi ve bu yeni virüs Wuhan-Hu-1 olarak tanındı.

8 Ocak’ta bu virüsün yeni bir coronavirüs olduğu belirlendi ve daha sonra 2019-nCoV olarak yeniden adlandırıldı.

Peking Üniversitesi Birinci Hastanesinde akciğer ve kritik bakım tıbbı bölümünün baş cerrahı olan Wang Guangfa, 11 Ocak’ta People’s Daily aracılığıyla virüsün hastalığa neden olma konusunda zayıf olduğunu açıkladı. Ayrıca hastaların ve genel enfeksiyon durumunun “kontrol altında” olduğunu söyledi.

14 Ocak 2020’de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) aileler içinde bir dizi, yeni coronavirüsünün insandan insana sınırlı iletiminin gözlemlendiğini söyledi. DSÖ’nün yeni ortaya çıkan hastalıklar biriminin başkan yardımcısı olan Maria Van Kerkhove, hastalığın olası yayılma durumunda “süper yayılma” gibi bir olay da dahil olmak üzere, dünya çapında hastanelere enfeksiyon kontrolü konusunda rehberlik ettiğini söyledi.

Ancak bundan kısa bir süre sonra DSÖ, Çinli yetkililerin virüsün insanlar arasında bulaştığını gösteren hiçbir kanıt olmadığını belirten alıntılar yaptı. 15 Ocak 2020 sabahı Wuhan Belediye Sağlık Komisyonu, insandan insana bulaşmanın hiçbir kanıtı bulunmamasına rağmen, insanlar arasında sınırlı bulaşma olasılığını göz ardı edemeyeceğini söyledi.

17 Ocak 2020’de London Imperial College’ın MRC Küresel Bulaşıcı Hastalık Analizi Merkezi’nden gelen bir raporda “önemli ölçüde daha fazla vaka” olabileceği belirtildi. Rapor, Wuhan’da 12 Ocak itibariyle 1.723 vakanın olduğunu tahmin etmişti.

Yetkililer, Aralık 2019’da virüsün insanlar arasında yayılabileceğini zaten biliyor olsa da, Wuhan’ın Baibuting topluluğundaki sakinlerin 18 Ocak 2020’de yıllık bir şölene katılmaları gerekiyordu. Wuhan hükümetinin ev sahipliğinde 40.000’den fazla aile paylaşmak için toplam 14.000 yemek hazırlandı. Günler sonra, topluluktaki birçok kişi coronavirüs enfeksiyonu belirtileri göstermeye başladı. Wuhan şehri beş gün sonra 23 Ocak’ta kilitlendi.

Etkinlikte çalışan bir gönüllü kendisinin ve bazı topluluk personelinin, Wuhan’ın kapatılması gerektiğine dair içeriden haber aldıklarını, ancak onlara şölene devam etmesi gerektiği söylendiğini açığa çıkardı. Bir mahalle komitesi üyesi, Ocak ayı başında virüsü duyduklarını söyledi. 15 Ocak’ta hastalığın kişiden kişiye yayılabileceği konusunda bilgilendirildikten sonra, o ve diğerleri ziyafetin iptal edilmesini önerdiler, ancak istekleri reddedildi.

19 Ocak 2020’de Chutian Metropolis Daily, ertesi gün Wuhan Kültür ve Turizm Bürosu tarafından düzenlenen büyük ölçekli bir etkinliğin yaklaşık 200.000 kişinin katılımıyla gerçekleşeceğini bildirdi.

Washington, D.C. merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Çin İnsan Hakları Savunucularına göre, Çinli yetkililer sadece 22-28 Ocak arasında en az 325 kişiyi tutukladı. Çoğu “söylentileri yaymak”, “panik yaratmak” veya “sosyal düzeni bozmaya çalışmakla” suçlandı. Gözaltı, para cezası veya disiplin eğitimi ile cezalandırıldılar.

Çin Hükümetinin İnsandan İnsana Bulaşmasını Bildirdikten Sonra ki Zaman Çizelgesi

20 Ocak 2020 akşamı, Ulusal Sağlık Komisyonu Coronavirüs Görev Gücü başkanı Zhong Nanshan, bir basın toplantısında kanıtların yeni coronavirüsünün insanlar arasında kesinlikle yayılabileceğini gösterdiğini söyledi.

Wuhan Belediye Sağlık Komisyonu, 21 Ocak 2020 sabahı, şehirdeki 15 sağlık çalışanına coronavirüs enfeksiyonu tanısı konulduğunu ve bunların da şüpheli vakalar olduğunu belirtti. Bu 16 vakadan biri kritik durumdaydı. Bu haber, salgının yetkililer tarafından daha önce örtbas edilmesiyle halkın öfkesini tetikledi.

21 Ocak öğleden sonra, ABD Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC), Seattle’da Wuhan’da bulunmuş bir ABD vatandaşının enfekte olduğunu açıkladı. Bu, ABD’deki ilk coronavirüs enfeksiyonu vakasıydı.

23 Ocak’ta Wuhan, otobüsler, trenler, feribotlar ve uçuşlar da dahil olmak üzere tüm toplu taşıma araçlarına kapatıldı. Daha sonra Hubei Eyaletindeki 15 şehir de kilitlendi. Pekin ve diğer 12 il ve il düzeyinde ki şehirler de Halk Sağlığı Acil Durum Yönetim sistemini etkinleştirdi. Ancak o zamana kadar, salgın 26’dan fazla bölgeye yayılmıştı.

Çin Yeni Yılı’nın arifesinde 24 Ocak’ta Çinli lider Xi Jinping, ülke çapında bir konuşma yaptı ve virüs salgını ya da Wuhan’dan hiç bahsetmedi.

25 Ocak’ta, 15 yıldır Harvard Üniversitesi’nde bir halk sağlığı araştırmacısı olan Eric Feigl-Ding, Twitter’da “Termonükleer pandemik düzeyde kötü … abartmıyorum” yorumunu yaptı. Bu virüsün önceki salgınlardan çok daha kötü olacağını söyledi. Covid-19’un bir enfeksiyon oranına sahip olduğu bildirildi, 3.8’in R0 (“R sıfır” olarak telaffuz edildi) bu da bir bulaşıcı kişinin virüsü ortalama 3.8 kişiye ileteceği anlamına geliyordu. Karşılaştırma için, 2009 grip salgını (domuz gribi olarak da bilinir ve yüz binlerce kişinin ölümüne yol açmıştı) 1.48 R0’a sahipti ve 1918 İspanyol gribi (50-100 milyon kişinin ölümden sorumlu) 1.80 R0’a sahipti.

27 Ocak 2020’de Wuhan belediye başkanı Zhou Xianwang, coronavirüs durumunun gecikmeli iletişimini kabul etti ve bilgileri daha erken ifşa etmeye yetkisi olmadığını da açıkladı. “Merkezi hükümet, hızla genişleyen sağlık krizine verilen yanıtı bozan şeffaflık eksikliğinden kısmen sorumluydu” dedi.

28 Ocak 2020’de Pekin bazı demiryolu taşımacılığını durdurdu ve Tianjin savaş zamanı acil durum sistemini etkinleştirdi.

28 Ocak 2020 tarihinde üst düzey ABD’li yetkililer Pekin’in, salgınla mücadeleye yardımcı olma teklifini geri çevirdiğini söyledi. Sağlık ve İnsan Hizmetleri Sekreteri Alex Azar, Pekin’in CDC yetkililerinin Çin’e 6 Ocak’tan bu yana erişim taleplerini reddettiğini söyledi.

29 Ocak 2020’de New England Tıp dergisinde yayınlanan bir makale, “Aralık 2019’un ortasından bu yana yakın temaslarda insandan insana bulaşma olduğuna dair kanıtlar mevcut” dedi. (Çin’in Wuhan şehrinde, Yeni Coronavirüs-Enfekte Pnömonisi Erken İletim Dinamikleri) Yazarlar CCDC ve Hubei İl Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezindendir ve Aralık 2019 ile Ocak 2020 arasında Wuhan’da 425 onaylanmış vaka üzerinde çalışmışlardır.

30 Ocak 2020 tarihinde eski Çin sağlık bakanlığı yetkilisi Chen Bingzhong, Epoch Times’a salgının kontrolden çıktığını ve Wuhan’ın çok tehlikeli bir durumda olduğunu söyledi. Tedavi edilebilecek olan hastalardan çok daha fazla hasta olduğunu söyledi. Gerçek vaka sayısı da resmi olarak bildirilenden çok daha fazlaydı.

30 Ocak 2020’de İtalya, Başbakan Giuseppe Conte’nin düzenlediği basın toplantısında ilk iki vakayı doğruladı. Onlar son zamanlarda İtalya’ya seyahat eden iki Çinli turistti.

31 Ocak 2020’de ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Sekreteri Alex Azar, coronavirüsü bir halk sağlığı acil durumu ve vatandaşları korumak için geçici tedbirlerin uygulanması olarak ilan etti. Yetkili, son 14 gün içinde Çin’in Hubei Eyaletinde bulunan ülkelerine geri dönen ABD vatandaşlarının 14 güne kadar zorunlu karantinaya tabi olacağını söyledi. Ayrıca, önceki 14 gün içinde Çin’in diğer bölgelerinden dönen ABD vatandaşları belirli giriş noktalarında sağlık taramasına tabi tutulacak ve 14 güne kadar izlenen kendi kendilerini karantina altına almaya tabi tutulacaklardı.

Ayrıca Başkan Trump, virüsü bulaştırma riski taşıyan herhangi bir yabancı uyruklu kişinin ABD’ye girişini geçici olarak askıya alan bir bildiri imzaladı. Buna, son 14 gün içinde Çin’e seyahat eden ABD vatandaşlarının veya daimi sakinlerinin yakın ailesi dışındaki yabancı uyruklular da dahildi.

Ayrıca 2 Şubat tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, son zamanlarda Çin’de bulunan insanları taşıyan ABD’ye yapılan tüm uçuşlar, geliştirilmiş coronavirüs tarama prosedürlerini uygulayabilen halk sağlığı kaynaklarına sahip 7 ABD havaalanından birine inişe yönlendirildi. ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) tarafından belirlenen bu 7 havaalanı, New York’ta John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı, Chicago O’Hare Uluslararası Havaalanı, San Francisco Uluslararası Havaalanı, Seattle-Tacoma Uluslararası Havaalanı, Daniel K. Inouye Uluslararası Havaalanı, Honolulu, Los Angeles Uluslararası Havaalanı ve Hartsfield-Jackson Atlanta Uluslararası Havaalanı idi.

Büyük havayolları Çin’e giden ve Çin’den gelen uçuşları iptal etti. American Hava Yolları, Çin anakarasına olan uçuşlarını 2 Şubat – 27 Mart tarihleri arasında askıya aldı. Delta, ABD’nin Çin’e olan tüm uçuşlarını 6 Şubat ile 30 Nisan tarihleri arasında askıya alırken United, ABD ile Pekin, Chengdu, Shangay ve Hong Kong arasındaki uçuşları askıya aldı.

Bu kararlar ABD Dışişleri Bakanlığı’nın seyahat uyarısı 30 Ocak 2020 tarihinde en üst seviye olan Seviye 4’e yükseltmesinden sonra verildi: “Çinin Wuhan şehrinde ilk kez tanımlanan yeni coronavirüs nedeniyle Çin’e seyahat etmeyin. 30 Ocak’ta Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hızla yayılan salgının Uluslararası Öneme Sahip Halk Sağlığı Acil Durumunu (PHEIC) oluşturduğunu belirledi.”

3 Şubat’ta Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, “3 Ocak’tan beri ABD’ye salgını ve kontrol tedbirlerimizi 30 kez bildirdik.” Daha önce de tartışıldığı gibi, askeri ve Ulusal Sağlık Komisyonu’ndaki bazı Çin kurumları da 2019’un sonunda salgının patlak vereceğini zaten biliyorlardı, ancak genel halk salgının ölçeği ve ciddiyeti konusunda yanlış bilgilendirilmişti.

5 Şubat’ta Imperial College London’daki MRC Küresel Enfeksiyon Hastalıkları Analizi Merkezi direktörü Neil Ferguson, vaka sayısının “sürekli arttığını” söyledi. O sırada Çin’deki tüm enfeksiyonların sadece% 10’unun tespit edildiğini tahmin etti.

6 Şubat 2020’de haber kuruluşları, ABD, İngiltere, Japonya, Avustralya ve Endonezya da dahil olmak üzere birçok ülkenin vatandaşlarını charter uçuşlarda Çin’den tahliye ettiğini bildirdi.

6 Şubat’ta, coronavirüs enfeksiyonu hakkında farkındalığı arttırdığı için cezalandırılan 8 doktordan biri olan Li Wenliang, virüsden öldü. Bu haber, 540 milyon erişimle Çin’in en popüler mikroblog sitelerinden biri olan Weibo’da manşet oldu. Ancak bu haber yayını siteden hızla kaldırıldı.

8 Şubat’ta Çin’deki ABD Büyükelçiliği, ilk ABD vatandaşının coronavirüsünden öldüğünü söyledi. Hasta 60 yaşındaydı ve Wuhan’daki bir hastanede ölmüştü.

9 Şubat’ta DSÖ, Çin’in toplam 40.213 vaka ve 811 ölümü doğruladığını söyledi. Bu, 2003 yılında SARS salgınının ölüm oranını aşmıştı. Hong Kong (36 vaka ile 10 vaka daha), Singapur (43 vaka ile 3 vaka) ve Güney Kore de (üç vaka daha, toplam 27) dahil olmak üzere diğer ülke ve bölgelerde daha fazla vaka bulundu. Cruise gemisi Diamond Princess’de altı vaka daha doğrulandı ve gemideki toplam vaka sayısı 70’e çıktı ve Japonya’nın 96 vakası vardı.

11 Şubat’ta Çin Devlet Konseyi, Çinli sakinleri 18 Şubat’a kadar Hubei Eyaleti dışındakilere geri dönmeye çağırdı. O gün, DSÖ virüse yeni adı olan COVID-19 adını verdi.

24 Şubat’ta Pekin, genellikle 5 Mart’ta düzenlenen en önemli iki siyasi konferans olan Ulusal Halk Kongresi’nin (NPC) ve Çin Halkı Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesinin (CPPCC) ertelendiğini duyurdu. Siyasi konferansları ertelerlerken, işe dönme emri sıradan vatandaşlar arasında öfkeyi tetikledi. Çevrimiçi bir yorumcu “Nasıl olur da hayatımın hiçbir değeri yok?” yazdı.

Bildirilmeyen Vakaların Sayısı

Büyük miktarda kanıt, coronavirüs vakalarının Çin Komünist Partisi yetkilileri tarafından yetersiz bildirildiğini ya da örtbas edildiğini göstermektedir.

Bir örnek, Heilongjiang Eyaleti, Qiqihar Şehri, Jianhua Bölgesindeki kıdemli bir merkezdir. 2019’un sonlarında, merkezdeki 48 sakinden 23’ü coronavirüsü taşıyan ziyaretçiler tarafından enfekte oldu. Bu vakalar Şubat ortasında onaylandı, ancak bildirilen vaka sayısına dahil edilmedi.

CCDC tarafından Çin Epidemiyoloji Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre, 31 Aralık 2019’dan önce Wuhan ve Hubei Eyaletinin diğer bölgelerinde yaklaşık 104 coronavirüs vakası gözlemlendi, ancak Wuhan Belediye Sağlık Komisyonu’nun 31 Aralık’taki bir raporunda sadece 27 vaka vardı.

Bu tutarsızlık devam etti. Yukarıdaki makale ayrıca, 1 ila 10 Ocak 2020 arasında Çin’de 653 vakanın arttığını bildirdi; bunların% 88.5’i Hubei Eyaletinde meydana geldi. Ancak Wuhan Belediye Sağlık Komisyonu’ndan 11 Ocak’ta yayınlanan bir rapor, o günlerde sadece 41 vaka olduğunu gösterdi.

Yayınlanan ve dahili raporlara göre, 19 Ocak 2020’de Shandong Eyaletinde en az 49 vaka tespit edildi, ancak o gün için resmi raporda sadece iki vaka ortaya çıktı.

23 Şubat 2020’de Wuhan kapalı kaldığı ikinci ayına girdi. Güney Kore 169 yeni vakayı doğrulayarak toplam sayıyı 602’ye çıkardı; bu artış ülkeyi hastalık uyarısını en üst düzeye çıkarmaya yöneltti. Aynı gün Diamond Princess’te 57 vaka daha tespit edildi ve bu da gemide toplam 691 sayısına ulaştı.

24 Şubat 2020’de Wuhan yetkilileri, sabah 11 de şehrin kilitlenmesini sona erdireceklerini ilan ettiler. Ancak üç saat içinde bildirim geri çekildi.

Hubei Emniyet Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, 25 Şubat itibariyle 293 polis memuru ve 111 paramiliter polis memuru coronavirüs ile enfekte oldu ve dördü öldü. Bu vakaların yaklaşık yarısı veya % 47,4’ü polis karakollarındaki memurlardan geldi.

26 Şubat 2020’ye kadar virüs Antarktika dışındaki tüm kıtalarda bulundu. Güney Kore, İran ve İtalya’daki vaka sayısı önemli ölçüde arttı.

27 Şubat’ta ABD CDC, COVID-19 soruşturması altındaki kişilerin değerlendirilmesine rehberlik etmek için kriterlerini güncelledi. Ertesi gün CDC bir Sağlık Uyarısı Ağı (HAN) yayınladı: COVID-19 Salgınında Güncelleme ve Geçici Rehberlik.

İtalya’da enfeksiyon sayısı keskin bir şekilde arttı. Eski İtalya sağlık bakanı Beatrice Lorenzin, bunun büyük olasılıkla orijinal kalkış noktalarını bildirmeden veya virüsün kuluçka döneminde gönüllü karantinaya girmeden dolaylı uçuşlar kullanarak Çin’den İtalya’ya seyahat eden enfekte kişilerin neden olduğunu söyledi.

29 Şubat 2020’de İtalya 239 yeni vaka ve 8 yeni ölüm bildirdi ve toplam enfeksiyon sayısını 1.128’e ve ölüm oranını 29’a çıkardı. ABD, İtalya için seyahat tavsiyesi seviyesini seviye 3 e (seyahat etmeyi yeniden düşün) yükseltirken bazı İtalyan bölgelerine ise seviye 4 (seyahat etmeyin) olarak açıkladı.

29 Şubat 2020’de bir kaynak, Heilongjiang Eyaletindeki Qiqihar İlk Hastanesinin BT Tarama departmanının sağlık uzmanları da dahil olmak üzere 100’den fazla coronavirüs bulaşmış kişiye sahipti, ancak bu sayıların resmi olarak yayınlanan sayılarla çelişmesin diye bildirilmedi.

ÇKP’nin Tanıtım Departmanı ve Eyalet Konseyi Bilgilendirme Ofisi tarafından derlenen bir kitap olan Da Guo Zhan Yi (Büyük Bir Milletin Bir Salgınla Nasıl Mücadele Eder), Şubat 2020’de ÇKP yetkililerini coronavirüs enfeksiyonunu yenen kahramanlar olarak tasvir etti. Kitap 1 Mart 2020’de Çin’deki kitapçılardan aniden kaldırıldı.

Sıradan Vatandaşlar Propaganda Kurbanı Oldu

Geçtiğimiz birkaç on yıldaki diğer olaylarda olduğu gibi ÇKP yetkilileri de felaketleri rutin bir şekilde hafife alıyor ve kendilerine kredi kazanmak için kamuoyunu kontrol etmeye çalışıyor. Ancak bunun gerçekleştiği her seferinde sıradan vatandaşlar mağdur olur ve dışarıdakiler yanlış bilgilendirilirler.

Wuhan ve Hubei yetkilileri salgının Ocak ayı başlarında farkında olmalarına rağmen, 20 Ocak’a kadar harekete geçmediler ve 26 Ocak’ta salgına karşı görev gücü başlatmak için acele ettiler. Ancak, görev gücü üyelerinin çoğu, haber medyasının kontrolünden ve / veya “istikrarın korunmasından” sorumlu devlet kurumlarını temsil ediyordu. Bu, görev gücünün birincil işlevinin salgının yayılmasından ziyade bilgiyi kontrol etmek olduğu anlamına geliyordu.

Bildirilen vakaların sayısını azaltmak için yetkililer şimdi 40.000 aile ziyafeti düzenlenen Baibuting’i terk ettiler. Baibuting sakini “Birçok kişiye bu virüs bulaşmış. Ancak Ancak Wuhan’daki liderler bize bölüm başına günde sadece bir test kiti verdi ve bu sadece yaklaşık 4.000 aile içeriyor,” diye yazdı bir blog sitesinde. Gönderisi hemen ardından silindi.

Wuhan belediye başkanı Zhou Xianwang, harekete geçme yetkisi olmadığı için salgın kontrol çabalarının ertelendiğini söylerken, üst ÇKP lideri Xi Jinping, 7 Ocak’ta salgını kontrol ve önleme konusunda talimat verdiğini söyledi.

Wuhan’daki Ulusal Sağlık Komisyonu ve CCDC de suçu değiştirdi. Çin ve uluslararası dergilerde salgının erken bilindiğini, ancak hükümetin eylemsizliği nedeniyle bu kadar yaygınlaşmasına izin verildiğini belirten çok sayıda makale yayınladılar.

Tıbbi tesisler, yerel yönetimler ve merkezi hükümetteki üst düzey yetkililer salgın için birbirlerini suçlarken, asıl sorun ÇKP tarafından sistematik bilgi sansüründen ve kamuoyundan geldi.

Amerikan finans ve istatistik dergisi Barron’s, kısa süre önce “Çin’in Coronavirüs Figürleri Akla Yatkın Değil” başlıklı bir makale yayınladı. “Bildirilen kümülatif ölümlerin sayısı çok yüksek doğrulukta basit bir matematiksel formülle tanımlanıyor,” diye yazdı Lisa Beilfuss, “Denklemle neredeyse %99,99’a yakın bir varyans açıklanıyor.” Veri analistleri, böyle mükemmel bir tahmin modelinin doğal olarak gerçekleşmesinin olası olmadığını ve bu durumun Çin tarafından DSÖ’ye bildirilen rakamların güvenilirliğinden şüphe duyduğunu söylüyor.

Barron’un makalesi, New York Üniversitesi Küresel Halk Sağlığı Okulu biyoistatistik profesörü Melody Goodman’ın sözlerini şöyle aktardı: “Yıllar boyunca hiç 0.99 r kare görmedim. Bir istatistikçi olarak verileri sorgulamama neden oluyor. Bir salgın gibi bir şey söz konusu olduğunda gerçek insan verilerinin asla mükemmel bir şekilde öngörücü olmadığını söyledi, çünkü bir kişinin virüsle temas etmesinin sayısız yolu var. Örneğin, halk sağlığı verileri açısından “gerçekten iyi” bir r kare, 0.7 oranında olacaktır. “0,99 gibi bir şey, birisinin veri simülasyonu yaptığını düşündürüyor. Bu, ne olacağını zaten bildiğiniz anlamına gelir ”dedi.

25 Şubat’ta ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo gazetecilere şunları söyledi: “Çin, kendi ve yabancı gazetecilere ve tıbbi personele serbestçe konuşma ve soruşturma yapma izni vermiş olsaydı, Çinli yetkililer ve diğer ülkeler bu sorunu ele almak için çok daha hazırlıklı olacaklardı.” 6 Mart’ta Çin’in veri paylaşmayı reddetmesinin ABD’yi salgınıyla mücadelede “eğrinin arkasına” soktuğunu söyleyerek CNBC röportajında hayal kırıklığını dile getirdi.

CCDC baş epidemiyoloğu Zeng Guang, ÇKP’nin karar verme metodolojisini 30 Ocak’ta Global Times ile yaptığı bir röportajda açıkladı. ÇKP yetkililerinin politik faktörleri, sosyal istikrarı ve ekonomik konuları dikkate almaları gerektiğini ve bilim adamlarının görüşlerinin sadece “karar alma esaslarının bir parçası” olarak düşünmeleri gerektiğini söyledi. Başka bir deyişle, politika en yüksek önceliği alır, bunu istikrar ve ekonomi izler. Buna karşılık insan yaşamının çok az önemi var gibi görünüyor.

Eski Beyaz Saray Baş Strateji Uzmanı Stephen Bannon, haftalık bir soruşturma rapor programı olan “Simone Gao ile Yakınlaştır” röportajında, ÇKP’nin virüsden kaç kişinin öldüğünü umursamadığını ve sadece güçlerini korumakla ilgilendiklerini söyledi. Çin vatandaşlarının dünyanın geri kalanıyla iletişim kurabilmesi için Çin’in internet güvenlik duvarının çökmesini istedi.

Kaynak; tr.minghui.org

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.