Çinli Yetkililer Salgının Gerçek Boyutunu Gizleyerek Krizi Körüklüyor

Çinli bir ziyaretçi, Çin’in başkenti Pekin’deki Cennet Tapınağı’nın zeminini gezerken koruyucu bir maske takıyor. 27 Ocak 2020
(Kevin Frayer/Getty Images)

Ölümcül koronavirüs salgını Çin’i tahrip ederken, komünist rejimin virüsün yayılmasıyla ilgili kritik ayrıntıları gözardı ettiği çıktı.

Çin yetkilileri tarafından ilk kez 31 Aralık’ta onaylanan koronavirüs, (ilk hasta teşhis edildikten haftalar sonra onaylandı) şimdi Çin’in tüm bölgelerine ve illerine yayılmış durumda. Çin anakara dışında, Hong Kong, Makao, Tayvan ve dünyadaki diğer 14 ülke de ölümcül virüs enfeksiyonları bildirildi.

Doktorlar, muhabirler ve hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar, Çin Komünist Partisi büraokrasisi içerisinde örtbas ve aldatma kültürünün hastalığın yayılmasında katkıda bulunduğunu gösteriyor.

Yetkililer, siyasi suçlardan kaçınmak için Çin halkına hastalık veya salgının gerçek ölçeğiyle ilgili ayrıntıları açıklamıyorlar. Wuhan’daki ilk enfekte hastalar hakkında bilgiler atlanırken, yetkililer hastalığın test edilmesini kısıtladı, böylelikle teşhis konabilecek insan sayısı etkili şekilde azaltılmış oldu.

Sonuç olarak, bir çok Çinli çok geç olana kadar tehlikenin farkında değildi.

Örneğin yerel gazete Beijing Daily’nin haberine göre, Pekin’de ikamet eden güneş enerjisi şirketi Trine Solar’ın başkan yardımcısı olan Yang Jun, Wuhan seyahatinin ardından kendini iyi hissetmemeye ve zatürre belirtileri göstermeye başladı.

Yang, hastalığının ciddiyetini bilmiyordu. Dışardayken yüz maskesi takmıyordu. O günlerde, Çinli yetkililer virüsün insanlar arasında bulaşabileceğine dair açık bir kanıt olmadığını söylemişlerdi.

Yang, Pekin’de 20 Ocak tarihinde düzenlenen çocuğunun okulundaki veli toplantısına katıldı.Toplantıya 600’den fazla ebeveyn katılmıştı. 22 Ocak’ta ise hastalık teşhisi konuldu.

Beş günün ardından Yang 50 yaşında vefat etti. Bir lise öğrencisi olan kızına da koronavirüs teşhisi konuldu.

Yanlış Bilgi

Tıp dergisi Luncet, 24 Ocak’ta Hubey eyaletinin başkenti Wuhan’da yeni koronavirüs ile enfekte olan ilk 41 hastanın özellikleri hakkında çalışma yayınladı. Çalışma, Pekin, Wuhan ve Çin’in diğer bölgelerinden 29 doktordan oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirildi. Veriler, Çin Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (China’s Center for Disease Control and Prevention (CDC)) tarafından Wuhan hastanelerinden toplandı.

Bilgiler, Wuhan sağlık yetkililerinin başlangıçta iddia ettikleri bilgilerden tamamen farklıydı.

Yeni bir virüs salgının varlığı doğrulandığı ilk raporda, Wuhan sağlık komisyonu ilk olarak ilk hastanın 12 Aralık 2019’da semptomlar sergilediğini söyledi. Komisyon, sonrasında tarihi 8 Aralık olarak revize etti. Ancak Lancet çalışması, “Tanımlanan ilk hastanın semptom başlangıç ​​tarihi 1 Aralık idi.” dedi.

Öte yandan Wuhan yetkilileri, ilk 41 hastanın çoğunun yaşlı olduğunu ve başka sağlık sorunları olduğunu iddia etti. Çalışma, ortalama yaşın 49 olduğunu ve “yarısından azında altında yatan hastalıkların (13, diyabet (sekiz), hipertansiyon (altı) ve kardiyovasküler hastalık (altı) dahil)” olduğunu ortaya koydu.

Çinli yetkililer de başlangıçta hastalığın insanlar arasında bulaşabileceğini reddediyordu.

Hükümet için önde gelen bir uzman olan Zhong Nanshan, 20 Ocak’ta Pekin’de düzenlenen basın toplantısında hastalığın insandan insana bulaşmasının sınırlı olduğunu resmen açıkladı.

Ancak Lancet çalışması, bilinen ilk insandan insana bulaşma vakasının çok daha önce gerçekleştiğini ortaya koydu.

Virüsten gerçekleşen ilk ölüm 9 Ocak tarihinde yaşandı. Wuhan yetkilileri, ölen kişinin muhtemel kaynağının taze gıda pazarına “sürekli maruz kalma” olduğunu söyledi.

Ölümün gerçekleştiği 5 gün sonrasında yetkililer, “ölen adamın gıda pazarına sürekli maruz kalıp kalmadığı bilinmeyen 53 yaşındaki karısı, zatürre belirtileri ile başvurdu ve izolasyon koğuşuna yatırıldı.” şeklinde açıklamada bulundu. Daha sonra koronavirüs teşhisi konuldu. Yani virüs, 9 Ocak’tan önce ölen kişinin eşine bulaşmış olmalıydı.

Üstünü Kapatma

Wuhan’ın Parti lideri Ma Guoqiang, 28 Ocak’ta şaşırtıcı bir açıklamada bulundu.

Çin Komünist Partisi (ÇKP), sekreteri Ma, bir basın toplantısında merkezi hükümetin Hubei Çin Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC)’nin 16 Ocak’a kadar hastalığı teşhis etmesine izin vermediğini söyledi; daha öncesinde hastaların örnekleri Pekin’e gönderilmeliydi. O zaman bile, Hubei CDC’nin günde yaklaşık 300 test yapmak için yeterli kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

Pekin sonunda 24 Ocak tarihinde dokuz Wuhan hastanesine ve şehrin CDC’ne teşhis koymasına izin verdi. Bu kuruluşların önceden de sertifikaları vardı ancak tanı koymalarına izin verilmedi.

Benzer şekilde, Wuhan Belediye Başkanı Zhou Xiangwang krizi yanlış yönettiği için üst düzeylerini suçladı.

27 Ocak’ta devlet yayını CCTV kanalında yayınlanan bir haber programında Zhou, merkezi hükümetin salgın hakkında bilgi vermeme kararı aldığını söyledi.

Öte yandan şehir hükümetinin de vaktinde bilgi yayınlamadığını ve virüsü uygun bir şekilde ele almadığını söyledi.

Zhou röportajında, “Salgınla ilgili açıklamalar zamanlı değildi… Yerel bir hükümetin lideri olarak, ancak yetkililerden [merkezi hükümet] izin aldıktan sonra bilgi yayınlayabiliyordum.

Veri Manipulasyonu

Çin’in Los Angeles merkezli bağımsız muhabiri Long Can, Çin’in Pekin’deki Ulusal Viral Hastalık Kontrol ve Önleme Enstitüsü’nden bir araştırmacı olan Meng Xin tarafından yazılan ve ardından silinen yazının ekran görüntüsünü alıp görüntüyü sosyal medyada paylaştı.

Meng, kendisinin ve meslaktaşlarının 2 Ocak’ta Wuhan’dan biyo-numune aldığını ve virüsü 7 Ocak’ta başarıyla tanımladıklarını söyledi.

“Gece gündüz çalıştık. Bir hafta içinde virüsü ayırdık ve genom yapısını elde ettik… Önümüzdeki iki hafta içinde tıbbi malzemeleri içeren teşhis koyma kiti geliştirdik ve her ilin CDC’sine dağıttık.” şeklinde konuştu.

Meng, “Ancak… Wuhan sürekli olarak yeni vakaları bildirmedi.” dedi.

Meng, “19 Ocak’ta enstitümüzün bir personel toplantısı yapıldı. Çin ulusal Sağlık Komisyonu müdürü Ma Xiaowei bize şu talimatı verdi; Politika birinci önceliktir, ardından güvenlik; üçüncü öncelik ise bilimdir.” ifadelerini kullandı.

Çin portal web siteleri geçtiğimiz günlerde Wuhan üst düzey bir hastanede çalışan bir doktordan sızdırılmış bir mektup yayınladı. Ma’ya gönderilen mektup aslen Çin CDC web sitesinin mesaj kısmına gönderilmişti.

Doktor, 12 Ocak’tan bu yana çok sayıda zatürre hastasının hastanesini ziyaret ettiğini yazdı. “Akciğerlerindeki enfeksiyonlar anormal… Bunun koronavirüs olduğundan şüpheleniyoruz.”

Ancak Wuhan sağlık komisyonu, 12-16 Ocak tarihleri arasında teyit edilmiş yeni vaka bildirmedi.

Doktor, hastaların BT tarama sonuçlarının yeni koronavirüs semptomlarıyla tutarlı enfeksiyonlar gösterdiğini, ancak “yöneticilerimizin hastalara koronavirüs teşhis raporu vermemize izin vermediğini” söyledi.

Doktor, tanı konulmamış bu hastaların birçoğunun maske takmadan Wuhan’ın etrafında bulunduğunu söyledi. Hastanenin diğer bölümlerinde çalışan sağlık personeli bile 23 Ocak’ta şehir karantinaya alınmadan önce maske takmayı reddetti.

İçeriden biri, 24 Ocak’taki Çince Epoch Times gazetesine verdiği demeçte, Çin’in CDC’sinin, hastaneler için mevcut teşhis çantasının sayısını kontrol ederek teyit edilen vaka sayısını değiştirdiğini söyledi.

Bu tür teşhis çantası verme yetkisi olan organizasyondaki lisanslı bir kişi, sadece belirli ‘nitelikli hastaneler’in onları alabileceğini ve tedarik edilen bu sağlık çantası sayılarının yüzde 10’undan az olduğunu söyledi.

Doktor, “Bu, neden birdenbire, Çin’in bir kaç gün içinde yüzden fazla yeni onaylanmış vaka olduğunu bildirdiğini açıklıyor. Sayıyı manipüle ediyorlar. Gerçek sayı çok daha fazla.”

Bir Wuhan şirketi olan Zhongyuan Huadian Tech, 22 Ocak’ta Wuhan hükümetine açık bir mektup gönderdi; Tongji Hastanesi çalışanının, Zhang Xin ve babasını tedavi etmeyi reddettiğini söyledi. Şirket hastanenin yanıtını şöyle aktardı; bir teşhis çantamız yok ve teşhis konmayan hastaları kabul etmiyoruz.”

Çin bağımsız medyası, Önemli insanların 24 Ocak tarihinde, Wuhan Birinci Hastanesi, 6 Nolu Wuhan Hastanesi, Wuhan Kızılhaç Hastanesi ve Wuhan Akciğer Hastanesi, koronavirüs tedavisi için belirlemiş hastaneler olduğunu ancak bunların hepsinin teşhis çantalarının yetersiz olması nedeniyle hastaları reddettiğini rapor etti.

Raporda, birkaç Wuhan sağlık yetkilisinden alıntı yapılarak, Ulusal CDC’nin “her hastaneye teşhis çantası tahsisi” kararı verildiği bildirildi.

Yazan; Nicole HAO, Epoch Times
Çeviri; Şendağ Gökçe, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.