Arslanköylü Kadınlar Tiyatro Topluluğu “Yün Bebek” ile Çığır Açtı

“Yün Bebek” Altın Portakal’da büyük ilgi gördü

Mersin’in Arslanköy beldesinde “Arslanköylü Kadınlar Tiyatrosu” tarafından çekilen ve galası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapılan ‘Yün Bebek’ filmi, Yeşilçam’ın usta oyuncularından tam not aldı.

Özellikle kadın sanatçıların yoğun ilgisiyle karşılaşan film, kadın sorununu kadınların bakış açısıyla ele alması nedeniyle ön plana çıktı.

49. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında 8 Ekim Pazartesi günü Yeni Mahalle Kültür Merkezi’nde galası gerçekleştirilen Yün Bebek filmini, Yeşilçam’ın önemli isimlerinden Ayşe Emel Mesçi, Suna Yıldızoğlu, Engin Alçam ve Cihat Tamer de izledi.

Filmde yer alan Arslanköylü Yörük kadınlarına “bunu nasıl başardınız?” diye soran Suna Yıldızoğlu en yakın zamanda bir araya gelmek istediklerini söyledi.

Söyleşi bölümünde konuşan Senarist ve Yönetmen Ümmiye Koçak, filmi tamamlamak için pek çok sorunla baş etmek zorunda kaldıklarını belirterek, destek verenlere teşekkür etti. Koçak, kadınların gözünden bir kadın filmi çekmiş olmanın önemine vurgu yaparak, “Umuyorum filmimiz diğer kadınlara örnek olur” diye konuştu.

Çekimler sırasında kolu kırılan ve filmi bu koşullarda tamamlamak zorunda kalan başrol oyuncularından Seher Çuhadar ise “Çok zor koşullarda bir film çektik. Ama sonunda başardık. Bu filmin bir parçası olmak benim için çok önemliydi” ifadelerini kullandı.

Filmin Görüntü Yönetmeni Kadir Baziki de konuşmasında şunları söyledi: “Çekimler sırasında, karda ilk yürüyenin açtığı yola ‘çığır’ dendiğini öğrendik. Yani insanların bu zorlu yolda yürüyebilmeleri için öncelikle cesur olanların öne geçip, geriden gelenlere çığır açması gerekiyordu. Zannediyorum Arslanköylü Yörük kadınları diğer kadınların önünü açtı.”

Öte yandan Yün Bebek, çoğunluğu kadın olan sanatçıların da dikkatini çekti. Gülsen Tuncer Ayça, Ayten Uncuoğlu, Güler Ökten, Esra Alkan ve Coşkun Güven, film ekibini tebrik ederek bundan sonraki dönemde kendilerini yalnız bırakmayacaklarını söylediler.

Filmi izleyen bir diğer önemli isim Amerikalı yazar Judy Light Ayyıldız ise tüm oyuncuların kadın olmasını ve tek erkek figürünün gölge olarak yansıtılmasını olumlu buldu. Kadın ve şiddet olgusunun doğru bir çerçevede ele alındığına dikkat çeken Ayyıldız, kaynana ve sopa ilişkisinin kadının kadına şiddeti için iyi bir örnek olduğunu kaydederek, “Semboller çok başarılı kullanılmış. Filmdeki tek erkek figür ise sopasıyla karısını döven gölge. Aynı şekilde yaşlı kadının elinde sopa olması, yaşlı kadınla dayağı, şiddeti bütünleştirmiş. Film buyunca hiç erkek olmamasının yadırganmaması yine filmin başarılı yönlerinden” dedi.

Festivalin en çok konuşulan filmi olmayı başaran Yün Bebek filmini Ümmiye Koçak yazıp yönetti. Filmin 2. Yönetmenliğini Yasin Korkmaz, Görüntü Yönetmenliğini Kadir Baziki, Sanat Yönetmenliğini de Gökhan Şahin üstlendi. Yapımcılığını Gürhan Ötün’ün üstlendiği filmde,  Arslanköylü Kadınlar Tiyatrosu üyesi ve yörede yaşayan kadınlardan Melisa Yıldız, Seher Çuhadar, Ümmiye Koçak, Seher Dağdur, Aykız Karakaya, Ayşegül Şahin, Gülseren Şahin, Emine Gürlek, Ayfer Şen, Ayşe Armut, Fatma Yıldız, Atika Kizir, Döndü Gündüz, Gülseren Şahin, Öznur Armut, Selen Gündüz, Kısmet Gündüz ve Gülcan Yıldız rol aldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.