Artan Enflasyon ve Zamlar Eğitimi de Etkiledi

Kaynak: Pixabay –vimbroisi

Ekonomik kriz ve ağırlaşan etkisinin en derin hissedildiği günlerden biri de okulların açıldığı hafta oluyor.

Enflasyonun rekor kırdığı bu dönemde aileler için çocuklarının okul ihtiyaçları da harcamalarda önemli bir yer tutuyor. Özellikle eğitimin devamlılığı için gerekli materyal masrafları ve daha birçok gider geçen seneden bugüne artan enflasyonla, eriyen ücretlerle neredeyse karşılanamaz hale geldi, üstüne üstlük bağış adı altında toplanan kayıt paraları da cabası. Türkiye’de okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde 20 milyona yakın öğrenci var. Henüz ihtiyaç listeleri tam olarak belli olmasa da veliler yavaş yavaş kırtasiye ve diğer giderler için bütçe hazırlamaya çalışıyor.

Ancak bu yıl yüksek enflasyon ve her şeye peş peşe gelen zamlarla kırtasiye ve okul kayıt ücreti iki çocuklu bir aile için neredeyse asgari ücrete denk düşüyor. Okul öncesi ve ilkokulda kırtasiye malzemelerinin ücretleri dudak uçuklatırken diğer sınıflarda ise MEB’in dağıttığı kitapların yetersizliği nedeniyle istenen ek kitap ücretleri cep yakıyor.

En ucuz okul çantası 200 liraEn ucuz beslenme çantası 72.5 liraEn ucuz matara (suluk) 70 liraİstanbul’da en kısa mesafe servis ücreti 1300 lira (Hostes ücreti dahil değil)Okul forması: Kısa kollu tişört 120-150 lira, polo yaka tişört 150-180 lira, kapüşonlu sweatshirt 220-250 lira, fermuarlı ceket 250-270 lira, eşofman altı 150-180 lira, eşofman takımı 350-360 lira, pantolon 200-220 lira (2022 devlet okulları ortalaması)


Özel okullarda ise 2023-2024 eğitim öğretim yılı ücretleri yarım milyonu buldu. Anaokulu ücreti 419 bin TL, lise hazırlık 448 bin TL, yemek ücreti 50 bin TL, kitap ücreti 30 bin TL gibi rakamlara çıktı. Velisi yemek satın almayan çocuk, okula kaydedilmiyor.Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin yüksek ücret artışlarından korunması amacıyla Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ni değiştirdi. Ancak, özel okulların çoğu kayıtları Ağustos ayı öncesi tamamladığından, MEB’in yönetmeliği işe yaramadı. Yeni düzenleme; özel okulların ara sınıflarına TÜFE ve ÜFE’nin yıllık ortalamasının yüzde 5’inden fazla zam yapılmaması şartı getirse de, bazı kolejler yüzde 100’ün üzerinde zam yaptı.

Özel okul velileri; eğitim ücreti dışında yemek+kitap+servis gibi kalemler için ayrıca 50 ile 100 bin TL arasında ücretler ödüyor. Bu ödemeye ayrıca, “Genel Gider” kalemi diye bir kalem de eklendi. Okuldaki etkinlikler için de artık velilerden ekstra ücret talep ediliyor.


Türkiye’deki en pahalı okulların başında gelen Amerikan Robert Kolej’de 7 gün yatılı eğitim almanın bedeli hazırlık sınıfında peşin 631 bin 500 TL, taksitli 677 bin 500 TL oldu. Paranın, 127 bin 100 TL’si yurt ücreti. Lisede, 5 yıl boyunca tek kuruş zam yapılmasa da velisi, kitap+yemek parası hariç asgari 3 milyon 387 bin TL ödeyecek.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.