Artık Sanat Mersinlilere Daha Yakın!

İçimzdeki Sanat Denreği istişare toplantısına katılan Mersinli sanatçılar ve sanat severler (Fotoğraf: İçimizdeki Sanat Derneği)

Mersin’deki sanat hayatına yeni bir soluk getirmek amacıyla kurulması planlanan İçimizdeki Sanat Derneği’nin istişare toplantısı Yenişehir Belediyesi katkılarıyla gerçekleştirildi. 

İş Adamı ve İçimizdeki Sanat Derneği Kurucu Başkanı Tuncay Torun, Sanatçı Erkan Ertem ve İş Kadını ve Türk Sanat Müziği Nağmeler Korosu Kurucu Başkanı Gülay Özgürbüz öncülüğünde sanatçıları ve halkı buluşturmak hedefiyle kurulması planlanan İçimizdeki Sanat Derneği’nin istişare toplantısı Mersin Yenişehir Belediyesi Akademi binasının toplantı salonunda gerçekleşti.  Pek çok sanatçı ve sanatseverin buluştuğu toplantıda İçimizdeki Sanat Derneği’nin amaç, hedef ve organizasyon şekilleri paylaşıldı ve aynı zamanda kurucu üye listesi de imzalandı.

Tuncay Torun toplantıda yaptığı açıklamada derneğin kuruluş amacını şu sözlerle ifade etti; “Günümüz koşularında insanlar stres içerisinde ve yaşam koşullarından dolayı mutsuzlar, hayat çok pahalı ve sanata ulaşamıyorlar.  Biz de yerel yönetimler ile ortaklaşa yapacağımız düzenli etkinlikler ile sanatçıları ve halkı birbiriyle buluşturacak ve sanat sayesinde insanları bir nebze de olsa yaşamın stresinden uzaklaştıracağız.” 

Amaç sanata daha çok insanın ulaşmasını sağlamak

Bugün birçok insanın sanatsal faaliyetlere ekonomik sebeplerden dolayı da ulaşamadığını ifade eden Torun, ekonomik zorluklar yüzünden sanatsal faaliyetlere katılamayan kişilere de akıllı/mobil kartlar temin ederek bu probleme çözüm getirmeye çalışacaklarını söyledi. Muhtarlarla yapacakları çalışmalar ile ekonomik zorluklar içerisindeki kişileri belirleyerek bu kişilere kartları ulaştıracaklarını ve böylece bu kişilere de etkinliklere katılma olanağı sunacaklarını ifade etti.  

Torun, derneğin kişisel çıkarlardan ziyade, toplumsal fayda üzerinde çalışmaları esas alan bir dernek olacağını ve derneği uluslar arası çapta bir dernek haline getirmeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi. Yapacakları etkinlikler ile toplumsal duyarlılığı ve farkındalığı arttırmayı da hedeflediklerini söyleyen Torun, sektör emekçilerinin de arkasında durarak hak savunuculuğu faaliyetleri de gerçekleştireceklerini  ve sanatçılar için çeşitli gelir modelleri de oluşturmak için çalışacaklarını ifade etti.  Konuşmasının sonunda her şeyden önemlisinin de “Çok sesli bir tek vücut haline gelmek” olduğunu vurguladı.

 İçimizdeki Sanat Derneği’nin yönetim kurulu şöyle; Tuncay Torun, Gülay Özgürbüz, Erkan Ertem, Prof. Dr. Nurseren Tor, Alper Erözalp, Cansu Anılan, Mehmet Ensari Özaras, Üner Yutrsever ve Baha Sadık Akıner

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.