Artvinli Muhtar Taban: “Talana Geçit Vermeyeceğiz!”

Borçka Aralık Köyü Muhtarı Şenol Taban (Fotoğraf: Epoch Times / G. Hakan Koçman)
Borçka Aralık Köyü Muhtarı Şenol Taban (Fotoğraf: Epoch Times / G. Hakan Koçman)

Başbakan Erdoğan’ın; “Bunlar yavru gezicilerdir.” sözlerinin ardından Artvin’in Çoruh vadisi üzerinde kurulu Borçka Aralık Köyü Muhtarı Şenol Taban,  Cengiz Holding’in Ceratepe’yi halkın iradesine rağmen işgal ettiğini ve Artvinlilerin bu talana geçit vermeyeceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan’ın; “Bunlar yavru gezicilerdir.” sözlerinin aksine yıllardır Artvin’de HESlere karşı savaş açan ve kampanyalar yürüten Borçka Aralık Köyü Muhtarı Şenol Taban, Ceratepe’de yürütülen direnişin haklı bir direniş olduğunu ve Cengiz Holding’e geçit vermeyeceklerini dile getirdi.

Muhtar Taban, Artvin’in uzun yıllardır Türkiye’nin en iyi eğitim seviyesine sahip olan şehirlerinden biri olduğunu ve bölgede ağırlıkla Gürcüler, Lazlar ve Hemşinlilerin bulunduğunu ve halkın yıllardır birbirine çok kenetlenmiş bir şekilde yaşadığını ifade etti. Artvin’in  kendine has bir doğası olduğunu, doğanın bütün canlılığı ile insan yaşamıyla örtüştügünü, sadece yer altı değil, doğal yerüstü zenginlikleri ile de muhteşem bir biosfer rezervi alanı olduğunu söyleyen Taban, bölgenin Unesco tarafından da flora ve fauna ilan edidiğini ve iki adet milli parkın bulunduğu söyledi.

Doğaya ait herşeyin bulunduğu bir şehir olarak HESlerden çok çektiklerini ve Çoruh nehri üzerine kendilerine zenginlik  ve istihdam vaat edilerek çok sayıda HESler kurulmasına rağmen, vaat edilenin aksine, yöreye istihdam e zenginlik getirmediğini, daha öncede bölgeye zenginlik getirecek yalanları ile kandırıldıklarını ve artık bu yalanlara kanmayacaklarını ve Artvin’in artık bu şekilde kalmasını halk olarak talep ettiklerini ifade etti.

Bu halkı, böyle direnen bir hale getiren anlayışın ise yasal ya da yasadışı bir şekilde yönetimler tarafından izin verilen yağmalama anlayışı olduğunu söyleyen Taban; “Şimdi de Cerattepe’nin zenginliği  mi bu yağmacıların iştahını kabarttı?” diye sordu.

HESlerin yapım aşamasında pek çok tarihi eser ve zeytin ağaçlarının da yok edildiğini ve hala onlar için ağladıklarını  ifade eden Taban şu anda Cerattepe’de yaşananların 25 senedir yaşam koşulları için mücadele eden halkın direnişi olduğunu ifade etti. Cengiz Holding’in Etibank’ın maden çıkarma haklarını elde ettiken sonra 7-8 senedir bölgede varlığını sürdürdüğünü ama Cerattepe konusunda firmaya geçit vermeyeceklerini söyledi.

Yine Artvinli Ayşegül Tığ ise; “Artvin’i, Artvinli’ye bırakın ve çatlak ses çıkarmayın.” diyerek tepkisini dile getirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.