Askeri Okullarla Bağlantılı Çinlilere Sınırdışı Edilme Planı

ABD, kendi ülkesinde eğitim gören ve Çin’deki askeri okullarla bağlantısı bulunan öğrenci ve araştırmacıların sınır dışı edilmesini planlıyor.

Çin’in Hong Kong Özerk Bölgesi’nin özel statüsünü kaldırma girişimiyle ABD, buna tepki olarak kendi ülkesinde Çin’deki okullarla bağlantılı olan Çinli öğrencileri sınır dışı etmeyi planlıyor.

Amerikan basını, Pekin eğer buna bir karşılık verirse sınır dışı edilecek Çinli öğrencilerin kapsamının artabileceği yorumunda bulunuyor.

ABD’nin Çinli öğrencileri ve araştırmacıları sınır dışı etmesini yürürlüğe alması durumunda ABD’de eğitim gören yaklaşık 3 bin Çinli öğrenci sınır dışı edilecek veya vizeleri uzatılmayacak.

ABD üniversiteleri, kararın alınması halinde Asyalı öğrencilere karşı ırkçılığın artacağını belirtiyor.

Hong Kong’ta Çıkarılan Yasa

Çin Ulusal Halk Kongresi tarafından kabul edilen Hong Kong Ulusal Yasası, Çin merkezi hükümetini yıkma, isyana teşvik, vatana ihanet, terör ve dış müdahaleyi yasaklıyor.

Öte yandan yasa, muhalif medya liderleri, bazı iş adamları, önde gelen aktivistlerin ulusal güvenlik gerekçesiyle yargılanmalarının yanı sıra, siyasi meselelere karışan yabancı sivil toplum kuruluşları ve şirketlerin de Çin hükümetince ‘zanlı’ olarak görülebilmesinin önünü açıyor.

Yasa, kongrenin Daimi Komitesi tarafından detaylı şekilde değerlendirilip Hong Kong’un temel yasasına bir kaç ay içerisinde eklenmesi bekleniyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.