Askerlik Süresinin Kısaltılması Rum Kesim’nde de Gündemde

Türkiye’de olduğu gibi Güney Kıbrıs’ta da askerlik görev süresinin kısaltılması gündemde. Rum Milli Muhafız Ordusu’ndaki (RMMO) görev süresinin kısaltılması konusu, Mayıs ayında yapılacak seçimler öncesinde yeniden gündeme geldi.

Simerini gazetesi, askerlik süresinin kısalmasının KKTC sınırının elektronik denetim sistemi ile takviye edilmeden görüşme konusu bile yapılmadığını yazdı. Gazete, Savunma Bakanı’nın da bu konuda ne RMMO komutanına ne de Meclis Savunma Komitesi’ne konuyla ilgili hiçbir şey söylemediği belirtildi. Simerini konuyla alakalı olarak iktidar ortaklarının ısrarının konuyu yeniden gündeme taşıdığını ancak kesin bir karar alınmadığını yazdı.

Habere göre Meclis Savunma Komitesi Başkanı Yannakis Omiru gazeteye yaptığı açıklamada, kritik müzakereler döneminde askerlik süresinin kısaltılacağına ilişkin dedikoduların ülke güvenliğini tehlikeye soktuğunu söyledi. Savunma Komitesi üyelerinin ise, askerden kaçmaların önlenmesi yönünde büyük bir çaba harcanırken, bazı çevrelerce sırf oy toplamak adına askerlik süresinin kısaltılmasını tartıştıklarına işaret ettiklerini yazdı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.