Astor Piazzola Google’da Doodle Oldu

 Google tarafından özel hazırlanan doodle ile ana sayfaya taşınan Arjantinli dünyaca ünlü bandoneoncu Astor Piazzolla’nın 100.yaş gününe özel hazırladığı doodle’ı ana sayfasına taşıdı.

Özel günlerde günün anlam ve önemine yönelik Doodle hazırlayan Google’ın ana sayfasındaki tasarımına tıklandığında Astor Piazzolla’ya ait haberlere ve bilgilere yer verdi.

ASTOR PİAZZOLLA KİMDİR?

Astor Pantaleón Piazzolla, 11 Mart 1921 tarihinde Mar del Plata’da dünyaya geldi. Buenos Aires’e 400 km uzaklıkta Mar del Plata’da doğdu. İki yaşındayken ailesi New York’a yerleşti, 1937’ye kadar ABD’de yaşadı. Annesi terzi, babası ise berberdir. Mahalle arkadaşı Rocky Marciano, daha sonra dünya ağır sıklet boks şampiyonu olacak, bir grup arkadaşı ise Kaliforniya’da Alcatraz’da, bir kısmı ise New York’ta Sing Sing’de oturmak zorunda kalacaktı. 10 yaşındayken tango orkestralarının önemli çalgısı bandoneonu ustaca çalışıyla ün kazandı, 1934’te tango şarkıcılarının kralı sayılan Carlos Gardel ile çalmaya başladı. Piazzolla bestelediği oda müzikleri, senfoniler, bale müzikleri ve tangolarında kendine has stili vardı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.