Asya’nın güvenliğini masaya yatıracak sivil zirve başladı

İSTANBULTürk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (TASAM) bu yıl beşincisini gerçekleştirdiği Uluslararası Türk-Asya Kongresi’nde Asyalı düşünce kuruluşları “Asya’da Güvenliğin İnşası ve CICA” gündemiyle bir araya geldi.TASAM, 3-5 Haziran 2010 tarihleri arasında İstanbul’daki Cevahir Kongre Merkezi’nde 5. Uluslararası Türk-Asya Kongresi’ne ev sahipliği yapıyor. Toplantıya Türkiye ve Asya ülkelerinden çok sayıda davetli katılıyor. Toplantının açılış konuşmasını TASAM Başkanı Süleyman Şensoy, CICA İcra Direktörü Büyükelçi Dulat Bakishev ve Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Bagdat Amreyev yaptı.

Kongrede “Uluslararası Güvenlik ve Asya Jeopolitiği”, “Asya’da Güvenlik Kurumları ve Bölgesel Güvenlik Politikaları”, “Asya Güvenliği Üzerinde Asimetrik Tehditlerin Etkileri”, “Enerji İş Birliği ve Enerji Arz Güvenliği Politikaları”, “Asya’da Güven Artırıcı Önlemler ve İş Birliği İmkanları” ile “Yeni Güvenlik Yaklaşımları ve Demokrasi, İnsan Hakları Arasında Denge” konuları adı altında altı oturum yapılacak.

07-09 Haziran 2010 tarihinde İstanbul’daki Çırağan Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ev sahipliğinde gerçekleştirilecek 3. Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (CICA) öncesinde Asyalı düşünce kuruluşlarını bir araya getirecek olan 5. Uluslararası Türk-Asya Kongresi üç gün sürecek ve Kongre sonunda resmi zirveye çeşitli öneriler içeren bir “belge” sunulacak.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından 1992 yılında kurulan CICA’nın şu anda 20 ‘si tam üye ve 10 gözlemci üyesi bulunuyor. İlk zirvesini 2002’de ikinci zirvesini de 2006’da Almatı’da yapan CICA’nın dönem başkanlığı Haziran ayında İstanbul’da yapılacak zirve ile iki yıllığına Türkiye’ye geçecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.