Atanamayan Öğretmenler Meclis Kapısında Diplomalarını Yırttı

TBMM’deki yoğun yasama faaliyeti nedeniyle uygulanan ziyaretçi yasağından ötürü TBMM’ye alınmayan bir grup ataması yapılmayan öğretmen adayı, CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ile birlikte Meclis’ kapısında basın açıklaması yaptı. Bu sırada bazı öğretmen adayları, diplomalarını yırttı.

CHP’li Soysal ile TBMM’de görüşmek üzere randevu aldıklarını belirten öğretmen adayları, gündem yoğunluğu gerekçesiyle konulan ziyaretçi yasağı yüzünden Meclis’e alınmadı. Bunun üzerine Soysal, öğretmenler ile birlikte Dikmen kapısında açıklama yaptı. Soysal, ziyaretçi yasağı kararının dün alındığını; ancak bu durumun milletvekillerine tebliğ edilmediğini iddia etti. Soysal “Arkadaşlarımız sorunlarını nereye anlatacak? Doğal olarak parlamentoya anlatacak. Bunun çözümünü TBMM’de bulmak zorundayız. 174 bin öğretmen açığı, 300 bin de atanmayan öğretmen var. Ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Yıllardır ataması yapılmayan öğretmenlerimiz sorunlarını yansıtmaya gelmelerine rağmen ne yazık ki TBMM’nin ancak kapısına gelebildiler. Bunu esefle kınıyorum.” şeklinde konuştu.

Bu arada öğretmenler adına açıklama yapan Kaysel Ergün, Meclis’e alınmamalarını kınadıklarını söyledi. Hiçbir partiye, sendikaya üye olmadıklarını, tüm partilerle görüşüp sorunu herkesin sahiplenmesini istediklerini belirten Ergün, 2010 KPSS’de soruların sızdırıldığını ve birilerinin eline ulaştırıldığını öne sürdü. Bu esnada bazı öğretmen adayları, yanlarında getirdikleri diplomalarını yaktı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.