Ata’nın Fotoğraflarını Bayraklı’ya Bağışladı

ZİYARETÇİLER DAHA ÖNCE ATATÜRK’ÜN GÖRMEDİKLERİ FOTOĞRAFLARINI GÖRÜYOR. (İHA/İZMİR-İHA)
ZİYARETÇİLER DAHA ÖNCE ATATÜRK’ÜN GÖRMEDİKLERİ FOTOĞRAFLARINI GÖRÜYOR. (İZMİR)

Karşıyaka’da yaşadığı evin her odasını Atatürk portreleriyle donatan 80 yaşındaki emekli edebiyat öğretmeni Kemal Eke, biriktirdiği 60 Atatürk portresini Bayraklı Belediyesi’ne bağışladı. Şair ve yazar kimliğiyle 8 de kitap yazan Eke, “2012’den bu yana koleksiyona hız verdim ve ölünceye kadar da devam edeceğim” dedi.

Atatürk sevgisinin yayılması ve toplum bilincin artırılmasına katkı sağlamak için yıllar önce izlediği televizyon haberlerine tepki olarak toplamaya başladığı Atatürk fotoğraf, maske ve resimlerini Bayraklı Belediyesi’ne armağan eden emekli öğretmen Eke, “Haberler Atatürk fotoğraflarını yakanları gösteriyordu. Farklı illerde meydana gelen olayları görünce çok üzüldüm. Bizler okullarımızda öğrencilerimize Ata’nın çizdiği yolda eğitimler verir, onun büstlerini yenilerken, Ata’mızın fotoğraflarının yakıldığını anlatan haberleri görmek hoşuma gitmemişti ve o günden sonra Atatürk fotoğraflarını daha fazla toplamaya başladım. Evimin her yerine astım. Koridorlarda, oturma odamda, balkonumda her yeri Türk bayrakları ve Atatürk fotoğraflarıyla donattım. Artık yaşım 80 ve dolayısıyla topladığım fotoğrafları Atatürk bilinci yüksek, bulunduğu yerde önem taşıyacak ve aynı şekilde değer verilecek bir yere bağışlamak istedim. O nedenle de Bayraklı Belediyesi ile iletişime geçtim. Kültür Müdürlüğü’nden yetkililer benimle yakından ilgilendi ve Bayraklı gençlik merkezi başta olmak üzere çeşitli yerlerde benim verdiğim 60 portrenin asılacağını söylediler. Hemen aldılar. Çok mutlu oldum” diye konuştu.

“Ölünceye kadar devam edeceğim”
4 çocuk babası emekli edebiyat öğretmeni Kemal Eke, şair ve yazar kimliğiyle 8 de kitap yazdı. Ölünceye kadar Atatürk ile ilgili koleksiyon yapmaya devam edeceğini söyleyen Eke, Bayraklı Belediyesi’ne de destek ve ilgileri için teşekkür etti.

“Atamızın yolunda ilerliyoruz”
Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Atatürk’ün fotoğraflarını belediyenin çeşitli birimlerine astıklarını belirterek, “Atatürk bizim edebi liderimiz. Onun yolundan emin adımlarla ilerliyoruz. Çocuklarımıza, gençlerimize Atatürk sevgisini ve vizyonunu aktarmak için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Kemal Bey’in bize verdiği portrelerini belediyemizin çeşitli birimlerine astık. Ayrıca armağan edilen portrelerle Bayraklı Eğitim ve Gençlik Merkezi’nde (BAYGEM) Atatürk köşesi oluşturduk. Çocuklarımız, burada daha önce Atatürk’ün görmedikleri fotoğraflarını görüyor. Kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.