Atina, Türk-Yunan Müzik Gecesi’ne Evsahipliği Yaptı

ATİNA-Türk-Yunan Müzik Gecesi, ünlü Türk kanun sanatçısı Tahir Aydoğdu ile Friends of Music Camareta (Oda) Orkestrası’nın birlikte sahne aldıkları etkinlikle Atina’da gerçekleşti. Atina, son dönemde seçkin Türk sanatçıları Yunan müzikseverlerle buluşturma organizasyonlarından birine daha evsahipliği yaptı. Yunanistan Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye’nin Atina Büyükelçiliğinin himayelerinde gerçekleşen Türk-Yunan Müzik Gecesi, Türkiye’nin Atina-Pire Başkonsolosluğu ile kâr amacı gütmeyen Heritage & Museums’un organizasyonuyla Benaki Müzesi Konser Salonu’nda dün gece yapıldı.

Atina’da ilk defa Yunan ve Türk müzikseverlerin karşısına çıkan dünyaca ünlü Türk kanun virtüözlerinden Tahir Aydoğdu, ünlü Türk bestecilerinden Ferid Alnar’ın Kanun ve Yaylı Sazlar için Konçertosunu yorumladı. Müzik gecesinde genç Yunan bestecilerinden Filipos Tsalahouris’in Anadolu ezgilerini dile getiren eseri de müzikseverler tarafından beğenildi. Tsalahouris’in eseri, daha önce Türkiye’de yorumlanmıştı.

Orkestrayı başarılı genç Yunan şeflerden Anastasios Symeonidis yönetti. Symeonidis, 3 yıldır Türk-Yunan Gençlik Orkestrası’nın verdiği konserlerin de şefliğini yapmıştı.

Gecede Kültürel Miras ve Müzeler Başkanı Lila de Chaves bir konuşmasıyla başlayan Türk-Yunan Müzik Gecesi’ne yoğun ilgi gösteren müzikseverler konser salonunu tamamen doldurdu. Konseri Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Mehmet Hasan Göğüş, Atina-Pire Başkonsolosu Beyza Üntuna ve Yunan diplomatlar da izledi.

Önceki akşam da Atina-Pire Başkonsolosluğu, Türk-Yunan Müzik Gecesi’nde yer alan sanatçıların da aralarında bulunduğu konukları akşam yemeğinde buluşturdu. Kanun sanatçısı Tahir Aydoğdu, yemek öncesi mini bir konser verdi.

ANTAKYA MEDENİYETLER KOROSU GELİYOR

Üç semavi dinin mensuplarından oluşan Antakya Medeniyetler Korosu’nun Atina’da vereceği konsere de yoğun ilgi gösterilmesi bekleniyor. Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği himayesinde ve Atina Parnassos Edebiyat Derneği’nin organizasyonuyla gerçekleşecek konser, 15 Ekim’de derneğin konser salonunda saat 20:30’da başlayacak.

Koro müziği, evrensel diliyle kültürler, dinler ve medeniyetler arasında köprü kurmayı hedefliyor. Atina’da ilk kez sahne alacak olan Antakya Medeniyetler Korosu’nun farklı dillerde seslendirecekleri ilahi ve etnik dansların Yunanların gönüllerinde yer edinmesi bekleniyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.