Atina’da kamu ve özel sektör çalışanları greve gitti

ATİNAYunanistan’da Kamu Çalışanları Sendikaları (ADEDY) ve Mücadeleci Sendikalar Briliği’nin (PAME) hükümetin ekonomik tedbirlerini protesto amacıyla bugün yaptıkları greve başta Atina, Selanik ve olmak üzere ülke genelinde on binlerce kişi destek verdi.

Atina’daki Klafmonos Meydanı’nda toplanan ADEDY sendikası üyesi binlerce memur, hükümetin ödeneklerde yüzde 12, ikramiyelerde ise yüzde 30’luk kesinti yapmasını, emeklilik yaşının yükseltilmesini ve farklı ürünlere yapılan zamları protesto etti. Burada bir konuşma yapan ADEDY Genel Başkanı Spiros Papaspiros, “Cunta sonrası dönemde haklarımıza yönelik en büyük saldırı ile karşı karşıyayız. Hükümet, AB ve IMF tarafından dayatılan önlemler, toplum ve çalışanları fakirliğe, sefalet ve güvensizliğe götürüyor.” dedi.

Sol İttifak (SİNASPİSMOS) lideri Aleksis Çipras ise, “IMF’ye gitmek, toplumsal devletin ve toplum güvenliğin dağılması demek. Bu tek yol değil. Çalışanlar yollara çıktıklarında bu değiştirilebilir.” şeklinde konuştu.

Grup daha sonra ellerinde pankart ve bayraklarla Maliye Bakanlığı önünden geçerek meclise yürüdü. Bu arada üniversite öğrencileri, Maliye Bakanlığı önünden geçtikleri sırada burada bulunan polislere küfürlü slogan attı. Öğrencilerin yanlarında getirdikleri çöp poşetlerini polise fırlattıkları görüldü. Ancak polisin uzaklaşması nedeniyle gerginlik büyümeden yatıştı.

Yunanistan Komünist Partisi tarafından desteklenen ve Sintagma Meydanı’nda gerçekleşen PAME mitingine ise polis verilerine göre 8 bin kişi katıldı. Yunan meclisinin de bulunduğu meydanda toplanan çalışanlar hükümetin ekonomik tedbirlerini protesto etti. Gösteride bir konuşma yapan Yunanistan Komünist Partisi lideri Aleka Papariga, “Hükümet bir terör ikilemi içerisinde: Ya kredi alıyoruz ve halk bütün haklarını kaybediyor, ya da kredi almıyoruz ve halk yine kaybediyor.” dedi.

Bu arada şehrin ana caddelerinden Panapistimiu’da kask ve kukuleta takan bir grup anarşist genç, bir kafeteryanın camlarını kırdı. Dükkana zarar veren grup, spreyle slogan yazdıktan sonra dağıldı.

Grev nedeniyle öğretmen ve öğretim üyeleri, bakanlık, kamu ve vergi dairelerinde çalışanlar, işbaşı yapmadı. Hastanelerin ise sadece acil servisleri hizmet veriyor. Bütün tiyatrolar bugün kapılarına kilit vurdu. Arkeologlar da greve destek verdi. Öğretmen ve öğretim üyeleri 4 Mayıs’ta da greve gideceklerini açıkladı. Bu arada liman ve gemi çalışanlarının grevi nedeniyle yolcu taşımacılığı da büyük darbe yedi. Adaların önemli bir bölümüne yolcu taşımacılığı yapılamıyor. Pire limanında da bugün gösteri düzenlendi. Toplu taşıma sektöründe ise hizmetler aynen devam ediyor.

Bugün düzenlenen grevlerde yaklaşık 30 kişilik PKK sempatizanı da yürüyüş yaptı. Ellerinde PKK ve terörist başı Abdullah Öcalan’ın poster ve bayraklarını taşıyan grup, Yunan meclisi önünde uzun süre yapılan konuşmaları dinledi. Yunan polisi gruba herhangi bir müdahalede bulunmadı. PKK sempatizanları daha sonra sendika üyeleriyle birlikte yürüyerek dağıldı.

Bugün düzenlenen gösteriler nedeniyle Atina merkezindeki yollar saat 14:00’a kadar trafiğe kapatıldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.