Atina’da Kurye Korkusu: Sarkozy ve Merkel’den Sonra Bir Bombalı Paket de Berlusconi’ye Gönderildi

ATİNAYunanistan’ın başkenti Atina’da dün gün boyu devam eden bombalı paket paniği, gece saatlerinde İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’ye gönderilen paketin bulunduğu uçakta da yaşandı. Yunanistan Sivil Havacılık Dairesi, tedbir amacıyla yurtdışına posta ve paket gönderilmesini 48 saat süreliğine durdurdu.

Atina’da çok sayıda büyükelçiliğe pazartesi ve salı günü bombalı paket gönderilmesinin ardından, yurtdışına da Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Nikola Sarkozy ve dün gece de İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’ye bombalı paket gönderildiği tespit edildi.

Atina’da dün gün boyu yaşanan bombalı paket paniğinin ardından son olay, bu defa İtalya’ya uçan uçakta yaşandı. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’ye gönderilen bombalı paket, dün gece Atina’dan 23:00’da hareket eden kargo uçağında tespit edildi. Özel dağıtım şirketinin merkezi Liege’ye giden uçağın, güvenli şekilde Bologna’ya indirildiği bildirildi. Bombalı paketin İtalyan polisinin incelemerde bulunduğu sırada yanmaya başladığı açıklandı.

Paketin gönderen kısmında ana muhalefet Yeni Demokrasi milletvekili ve sekreteri Andreas Likurentzos’un adının yazdığı duyuruldu. Likurentzos ile temas kuran polis, İtalya’ya böyle bir paket gönderilmediği bilgisine ulaştı. Daha sonra ise uçakla irtibata geçilerek acil inişi gerçekleştirildi.Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ofisinde ise dün teslim edilen bombalı bir paket bulunmuştu. Paketin gönderici kısmında “Yunanistan Ekonomi Bakanlığı” yazdığı açıklanmıştı. Yunan polisi, pazartesi günü ise Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’e bombalı paket göndermeye çalışan iki kişiyi gözaltına almıştı.

YURTDIŞI POSTA HİZMETLERİ DURDURULDU

Yunanistan’ın başkenti Atina’daki büyükelçilikler ve yurtdışına gönderilen toplu bombalı paketler nedeniyle, Yunanistan Sivil Havacılık Dairesi, ülkeden yurtdışına posta ve paket gönderilmesini 48 saat süre ile durduruldu. Karar, Yunan polisinin paket ve zarflarda inceleme yapılması gerektiği talebi üzerine alındı.Daha önce Elefteros Venizelos Havaalanı’nda tespit edilen patlayıcı dolu 2 paket de kontrollü şekilde imha edildi. Paketlerin Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı ve Hollanda’daki Europol adreslerine yollandığı duyuruldu.

PAPANDREU: DEMOKRASİMİZ TERÖRİZE EDİLEMEZ

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, hafta sonu yapılacak yerel seçimler öncesi Yanya’yı ziyaretinde bombalı paketlere ilişkin değerlendirmede bulundu. ‘Eylemleri şiddetle kınadıklarını’ belirten Papandreu, ‘toplumsal barışı kırmaya ve uluslararası alandan ülkemize zarar vermeye çalışanların karşısında dimdik ayakta durduklarını’ vurguladı.

2 KİŞİ HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

Bu arada pazartesi günü 4 bombalı paket gönderdikten kısa bir süre sonra yakalanan 22 ve 24 yaşındaki iki kişi, hakim karşısına çıkarıldı. Panagiotis Argiru ve Gerasimos Çakalos adlı zanlılar, yargıça bombalı paketlerle ilgili bilgileri olmadığını ve bu sürece dahil olduklarına ilişkin suçlamaları reddettiler. Zanlılar benzer ifadeyi polise de vermişti. Perşembe günü yeniden hakim önüne çıkarılacak olan zanlılar, terör eyleminde bulunmak, terör örgütüne üye olmak, patlayıcı madde bulundurmak ve temin etmek gibi ağır suçları işlemekle suçlanıyor.

POLİS, 5 ‘ATEŞ KOMPLO HÜCRELERİ’ ÜYESİNİ ARIYOR

Yunan polisi, çok sayıda bombalı paket gönderilmesiyle ilişkili olduklarını düşünülen ‘Ateş Komplo Hücreleri’ örgütünün 5 üyesi hakkında tutuklama kararı çıkardı. Kamuoyuna fotoğraf ve kimlik bilgileri duyurulan 5 kişi, terör örgütü üyeliği, terör eyleminde bulunmak ve patlayıcı temin etmek gibi suçlardan aranıyor.

‘EYLEMLER AMATÖRCE AMA ORGANİZE’

Şimdiye kadar 13 bombalı paketin güvenli şekilde imha edilmesi tek sevindirici gelişme şeklinde yorumda bulunan Yunan basın-yayın organları, hükümetin suçluların yakalanmasına ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiğini duyurdu. Gazeteler, hükümetin Yunanistan aleyhine dış basında olumsuz yayınların çıkmasından endişe ettiğini duyurdu. Hükümet, polisin yaptığı çalışmaların kısa sürede sonuç vermesiyle birlikte olumsuz havanın dağılacağına inanıyor.Yunan polisi, toplu şekilde gönderilen bombalı paketlerin aylardır hazırlanmak için çalışıldığını düşünüyor. Eylemleri yapanlar ile bombalı paketleri hazırlayanların amatörce hareket ettiklerini düşünen polis, buna rağmen daha metodlu ve organizeli çalıştıkları tespitinde bulundu. Polis, daha başka bombalı paketlerin de gönderilmiş olabileceğini düşünüyor.

YUNAN BASINI: ÜLKENİN İMAJINA BOMBA

Yeni nesil terörün toplu bombalı paketler gönderdiğine dikkat çeken Yunan gazeteleri gelişmeleri manşetten verdi. Gazetelerden Kathimerini ‘Ülkenin imajına bombalar’, Ta Nae, ‘Korku kuryeleri’, To Vima ‘Silvio’ya bombalı paketle havada gerilim, Elefterotipiya ‘Bombalı zarflarla uluslararası alarm’, Ethnos ‘Korkunun postacıları için alarm’ manşetlerini kullandılar.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.