Auschwitz dramını yaşayan Yahudi aktivis Meyer: İsrail korsan ve terörist bir devlet

LAHEYİsrail’in Gazze’ye insanî yardım götüren gemilere yaptığı saldırı, Türkiye’de olduğu kadar dünyanın diğer ülkelerinde yaşayan vicdanlı Yahudileri de rahatsız etti. Dünyayı ayağa kaldıran vahşeti lanetleyen isimlerden biri olan 85 yaşındaki Hollandalı Yahudi Hajo Meyer, ‘Siyonist İsrail’in yaptıklarının geçmişte Hitler tarafından yapılanlarla eşdeğer’ olduğu görüşünde. 1943 yılında Auschwitz’de gerçekleşen büyük dramı yaşayanlardan biri olan Meyer, İsrail’in temel amacının Filistinsiz bir Ortadoğu olduğunu, bu yüzden barışı da istemediğini kaydetti.İlerlemiş yaşına rağmen Filistin sorunun çözümü konusunda büyük bir mücadele veren ve kurdukları ‘Başka Bir Yahudi Sesi Derneği’ ile Hollanda’da bu uğurda çaba gösteren Meyer, Cihan’a verdiği mülakatta, Türkiye’nin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çabalarından da övgüyle bahsetti. Filistin sorununun çözümü konusunda hiç kimsenin Türkiye gibi çaba harcamadığına dikkat çeken Meyer, Başbakan Erdoğan’ın ‘One Minut’ çıkışına da atıf yaparak, “Dünyanın diğer tüm ülkeleri bu konuda Türkiye’yi takip etmeliler. Türkiye bu konuda harika inisiyatifler aldı. Avrupa’nın ve diğer ülkelerin de bundan ders alması lazım.” şeklinde konuştu.

33 ülkeden toplam 600 sivil eylemciyi taşıyan gemilere yapılan saldırıları ‘korsanlık’ olarak yorumlayan Meyer, İsrail’in özünde ‘korsan’ ve ‘terörist’ bir devlet olduğunu ileri sürdü. “Açık sularda giden bir gemiye kim saldırır? Korsanlar. Bunu yaptığınız zaman korsanlıkla eşdeğer olursunuz.”diyen Meyer, bir adım daha öteye giderek İsrail’in paranoid ve barbarca bir tutuma sahip olduğunu ileri sürdü.

“O GEMİLERDE OLMAK İSTERDİM”

Yıllardır dört bir yanı kuşatılmış ve her şeyden mahrum bırakılan Gazzelilerin yaşadıkları dramın yürek burktuğunu ve bu durum karşısında büyük bir üzüntü duyduğunu anlatan Meyer, insani yardım götüren gemilerde olmayı çok arzulamasına rağmen bunu gerçekleştirememiş. Hem yaşından dolayı hem de bazı prosedürleri halledemediği için gidemediğini belirten Meyer, gemidekileri kahraman olarak ilan edip, şu değerlendirmeyi yaptı: “Yaşım müsait olsaydı o gemilerde olmayı çok ama çok istiyordum. Yüzme de bilmiyorum aslında. Bu sebeplerden dolayı katılamadım. Ama gidenler harika bir iş yaptılar. Hepsini tebrik ediyorum.”

İsrail’in silahsız yardım gönüllülerine saldırmasını sorumsuzca ve suç olarak değerlendiren, Meyer, gemidekilerin uluslararası sularda saldırıya uğradığını ve bunun da korsanlıkla eşdeğer olduğu fikrinde.

“YAPILANLAR POLİTİK SİYONİZM”

İsrail’in yaptıklarının ‘Politik Siyonizm’ olduğunu ileri süren Meyer, çoğu kimsenin bunun ne anlama geldiğini bilmediği görüşünde. Politik Siyonizm’in 62 yıldır tek bir hedefe kilitlendiğini ve bunun da ‘Tek bir Filistinli kalmadan tüm Filistin’e sahip olmak’ şeklinde formüle edilebileceğini belirten Hajo Meyer, bu yüzden İsrail devletinin asla barış istemediği fikrinde: “İsrail’in bu bağlamda istediği en son şeydir barış.”

Meyer, bu yüzden herkesi İsrail’e karşı boykot yapmaya davet ediyor. Başta ekonomik olmak üzere, kültürel ve eğitim gibi alanlarda boykot yapılması çağrısında bulunan Meyer, “Herkes bu boykota uymalı. Üniversiteleriyle iletişim kurmayın, kültürel etkinliklerine katılmayın ve ürünlerini almayın. Ben İsrail’e hayatta gitmem. Tek kuruşum dahi o suç devletine geçsin istemem. Hiç kimse de turist amaçlı da olsa gitmesin bence. Bu kampanyayı başlatmalıyız.” şeklinde konuşuyor.

FİLİSTİNLERİN ACILARI AUSCHWİTZ’DE YAŞADIKLARIMI HATIRLATIYOR

Hajo Meyer’ın Filistinlilere dönük ilgisinde, geçmişte yaşadığı benzer acıların da büyük rolü var. Daha önce Gazze’ye gidip yaşanan dramlara tanıklık ettiğini belirten Meyer, Gazeli çocukların okula gidememelerini anlatırken kendi geçmişini hatırlıyor: “Ben Hollanda’nın en yaşlı göçmenlerinden biriyim. Okula gidemediğim için bu ülkeye geldim. O yüzden Gazelli çocukların durumunu çok iyi anlıyorum. Benim çocukluğumdan farklı değil. Auschwitz’de büyük acılara tanıklık ettim, o acılarlı yaşadım bizzat. Şu an Filistinlerin maruz kaldıkları benim geçmişte yaşadıklarımdan farklı değil. Filistinlilerin yaşadıklarını görünce geçmişim aklıma geliyor. Bu acılara sessiz kalmamalıyız.”

Yahudilik ve Siyonizm’in birbirinden farklı olduğunun altını çizen Meyer, başta Türkiye’de yaşayanlar olmak üzere tüm Yahudilere, Siyonist İsrail’in yaptıklarına karşı harekete geçmeleri çağrısında bulunuyor. Hollanda’da kendi kurdukları dernekle bu konuda çaba gösterdiklerini hatırlatan Meyer, diğer Yahudilerin de benzer aktiviteler yapmalarını istedi. Meyer, ayrıca Yahudileri, Uluslararası Anti-Siyonist Yahudi Ağı’na (IJAN) üye olmaya da davet etti.

Sert eleştirilerinden dolayı herhangi bir korku ve kaygı yaşayıp yaşamadığı yönündeki sorumuza da cevap veren Meyer, şu saptamada bulundu: “İnsanların sizi dinlemediğini gördüğünüz an bağırmanız gerekiyor. Bundan başka bir yol bilmiyorum. Bilen varsa bana anlatsın.”

HAJO MEYER KİMDİR?

Almanya’da 1924 yılında doğan Hajo Meyer, annesi ve babası olmadan 1938 yılında Hollanda’ya göç etti. Ancak çok geçmeden yakalanıp Auschwitz toplama kampına götürüldü. Hayatta kalmayı başaran Meyer, savaş bittikten sonra yeniden Hollanda’ya döndü. Burada eğitim gören Meyer, uzun yıllar Philips’te çalıştı. Emekli olduktan sonra politikaya ağırlık verdi. Yeşil Sol Partisi’ne üye olan Meyer, Siyonizm’e karşı çıkışlarıyla tanındı. Bu bağlamda çalışmalarına, kuruluşuna öncülük ettiği ‘Başka Bir Yahudi Sesi’ adlı kurumda devam ediyor. Yazarlık yanı da bulunan Meyer’ın kaleme aldığı ‘Yahudiliğin Sonu’ isimli kitabı, epey ses getirdi. Birkaç sene önce Hollanda eski başbakanlardan Dires van Agt ile birlikte Gazze’ye giden Meyer, yaşanan acılara bizzat tanıklık etti. Gazze’yi toplama kampına benzeten Meyer, Siyonizm karşıtı Yahudiler arasında sözü geçen biri.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.