Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları, İlk Kez Ukrayna’nın Başkenti Kiev’de Bir Araya Geldi

Fotoğraf:pPixabay-12019

AB dışişleri bakanları ilk kez Kiev’de bir araya geldi, bu aynı zamanda AB dışişleri bakanlarının birliğe üye olmayan bir ülkede yaptıkları ilk toplantı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama, AB dışişleri bakanlarının ilk kez birliğe üye olmayan ülkelerden birinde topladığını bildirdi. Borrell ayrıca “Ukrayna’nın geleceğinin AB’de olduğunu” öne sürdü.” AB’nin Ukrayna’ya verdiği destek, savaş alanındaki kısa vadeli gelişmelere bağlı değil” dedi.


Ukrinform’un 2 Ekim tarihli haberine göre, AB’nin üst düzey diplomatı Josep Borrell, Ukrayna Medya Merkezi basın toplantısında yaptığı açıklamada, AB’nin Ukrayna’ya verdiği desteğin “yapılandırılmış ve kalıcı” olduğunu ve “önümüzdeki gün veya haftalarda” savaş alanındaki gelişmelere bağlı olmadığını söyledi.

Borrell, “Desteğimiz bir günlük ilerlemelere bağlı değil. Bu kalıcı, yapılandırılmış bir destek çünkü Avrupa için varoluşsal bir tehditle karşı karşıyayız” dedi. Ukrinform’a göre yetkili, Ukrayna kuvvetlerinin karşı saldırı sırasında güçlü Rus savunmasıyla karşı karşıya kaldığını ve bu durumun onların ilerlemesini zorlaştırdığını vurguladı. “Ukrayna askerleri, etkileyici Rus savunma tahkimatlarının önünde büyük bir cesaretle savaşıyor” dedi.(T.Kyiv Independent)

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.