Avrupa Birliği’nden Türkiye İlişkileri Analizi

Avrupa-Birliği
Fotoğraf:İHA

Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile ilişkilere ilişkin yayınladığı analizinde Türkiye’nin AB-Türkiye arasında birçok alanda işbirliği yapıldığı ancak geçen yıl içerisinde gerilimin arttığı vurgulandı.

Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile ilişkilerde genel durum tespitinde bulundu. Avrupa Parlamentosu, resmi internet sitesinde AB-Türkiye ilişkilerine ilişkin analiz yayınladı. “Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, Türkiye’nin Hollanda ve Almanya’ya Nazi benzetmesini kınaması konusunda son derece netti” ifadeleriyle başlayan analizde, AB-Türkiye arasında birçok alanda işbirliği yapıldığı ancak geçen yıl içerisinde gerilimin arttığı vurgulandı. Analizde Tajani’nin sosyal medya hesabından yaptığı “Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı’nın demokratik bir ülkeyi Nazizm ile suçlaması kabul edilemez. Almanya, tüm temel hakları garanti ediyor ve Erdoğan, tüm Avrupalıları rencide etti” ifadesine yer verildi.

AB üyeliği

Türkiye’nin 1999 yılında bu yana AB aday ülke konumunda olduğu hatırlatılırken, Kasım ayında Avrupa Parlamentosu üyelerinin müzakerelerin geçici olarak askıya alınmasına ilişkin kararı kabul ettiği bildirildi. “Türkiye, hükümetin eylemler, ülkeyi Avrupa yolundan uzaklaştırması nedeniyle siyasi iradeyi gösteremiyor” denilen analizde, Mart ayında Avrupa Parlamentosunda gerçekleşen toplantıda ALDE Grubu Belçikalı vekili Guy Verhofstadt’ın Türkiye’de bu kadar tutuklu gazeteci varken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘düşünce özgürlüğünü’ savunmasını komik bulmasına ilişkin açıklaması kaydedildi. Geçen yıl Ağustos ayında Türkiye’yi ziyaret eden AB Dışişleri Komitesi’nin Türkiye’nin insan hakları konusunda çok geride olduğunu ve bundan endişe duyduklarını kaydettiği açıklamada, AB Komitesi Başkanı Elmar Brok, gelişmelerin Türkiye’yi AB’den uzaklaştırdığına ilişkin değerlendirmesine yer verildi.

Göç

Mart 2016 yılında AB ve Türkiye’nin göç krizini çözmek için bir anlaşma imzaladığına ilişkin açıklamada, anlaşmanın Avrupa’ya yasa dışı yollarla geçmeye çalışan sığınmacıların sayısında önemli düşüş sağladığına vurgu yapıldı. Ancak Türkiye’nin bir çok kez müzakereleri dondurmak için AB’yi tehdit ettiği kaydedilirken, gerekçesi olarak ise her seferinde AB’nin sözünde durmamasının gösterildiği ifade edildi.

 Ticari ilişkiler

AB, Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülke konumunda olurken (yüzde 44.5) Türkiye’nin AB’nin ihracat pazarında dördüncü sırada yer aldığı ifade edildi. (Yüzde 4.4) Geçtiğimiz Aralık ayında Avrupa Komisyonu’nun Türkiye ve AB arasındaki ticari ilişkilerde gümrük birliğinin güncellemesi için öneride bulunduğu bildirilirken, müzakerelerin tamamlanıp Parlamento tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girebileceği vurgulandı.

 

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.