Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) :Kırgızistan’da Seçim Demokratik ve Şeffaf Yapıldı

AGİT gözlemcileri

BİŞKEK– Kırgızistan’da dün gerçekleşen milletvekili seçimleriyle ilgili, uluslararası teşkilatlardan oluşan gözlemci grupları olumlu açıklamalar yapıyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) seçimin demokrasi çerçevesinde ve şeffaf gerçekleştiğini bildirdi. Basın toplantısı düzenleyen AGİT temsilcileri, seçime herhangi bir şaibenin karışmadığını duyurdu.

AGİT Parlamenter Asamblesi Gözlemciler Grubu Başkanı Morten Hoglund, Kırgızistan’da gerçekleşen seçimlerde katılımın, aynı zamanda vatandaşların oy verme işlemine kendi iradelerini yansıtma açısından olumlu geçtiğini ifade etti. Huglund, Orta Asya uzmanı olarak bir çok seçimlere gözlemcilik yaptığını anımsatarak, “Kırgızistan seçimi çok farklı gerçekleşti. Seçim sonuçlarını oy kullananlar belirledi” dedi.

Avrupa Parlamento temsilcisi Katarina Nevedalova da açıklamasında, Kırgızistan halkı seçim ile siyasi alanda yeni bir sayfa açtığını kaydetti. Nevedalova, seçimi kazanan siyasi partiler, halkın güveni için onlara hizmet edecek hükümetini kuracağından emin olduğunu söyledi.

AGİT Demokrasi Kurumları ve İnsan Hakları Şubesi (ODIHR) gözlemci grubu temsilcisi Corien Jonker, seçimin olaysız tamamlandığına işaret ederek, Kırgızistan’da kalabalık siyasi parti yarışında sorunların yaşanmadığını ve seçimin başarılı gerçekleştiğini kaydetti.

Gözlemci temsilcilerine göre, seçim genel olarak sakin ve olaysız gerçekleşti. Ancak, bazı seçim merkezlerinde görevli olmayanların da bulunması kuşkulandırdı. Oy sayım işlemine ise eksi not veren gözlemciler, sayımda bazı aksaklıkların yaşadığına işaret etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.