Avrupa Kentleri Şişli’de Sergisi Bu Kez Amsterdam’a Ev Sahipliği Yapıyor

Amsterdam Şişli’de Sergisi

Şişli Belediyesi, “Avrupa Kentleri Şişli’de” projesini Münih ve Varşova’dan sonra “Şişli’de Amsterdam Sergisi” ile devam ettiriyor. Serginin açılışı için İstanbul’da bulunan Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard Van Der Laan ilk olarak Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile birlikte, belediye tarafından Ayazağa’da inşa edilen Cruyff Vakfı Stadı’nı ziyaret ettiler. Amsterdam Belediye Başkanı’nın açılış vuruşu ile stat, hizmete açıldı.

Mustafa Sarıgül ve Eberhard Van der Laan daha sonra Abdi İpekçi Caddesi’ndeki “Amsterdam Şişli’de” sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Amsterdam kentine ait 50 adet fotoğrafın yer aldığı sergiye Johan Cruyff Vakfı temsilcileri, birçok ülkenin İstanbul Başkonsolosluk temsilcileri ve yabancı misafirler katıldı.

Amsterdam’a özgü kıyafetleriyle Hollandalı kız ve erkeklerin katılımcıları ağırladığı sergi kokteylinde bir konuşma yapan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, “2011 yılında 9 Mayıs Avrupa Günü’nde “AB Kentleri Şişli’de” projemizi Şişli’de Münih Sergisi ile başlatmış ve sonrasında Varşova sergisi ile devam etmiştik. Türkiye’de yerel yönetim olarak ilk bizim tarafımızdan 2005 yılında kurulan Avrupa Birliği Merkezimiz aracılığıyla Avrupa ile ortak projeler üretiyoruz. Şişli’yi Avrupa’da tanınır hale getirmek temel hedefimizdir. Bu amaçla bu sergimizi yıl boyunca başka ülkelerin başka şehirleriyle devam ettireceğiz” dedi.

Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard van der Laan da, böyle bir projeye ev sahipliği yaptığı için Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’e teşekkür etti.

“Şişli’de Amsterdam” sergisiyle, Türkiye-Hollanda diplomatik ilişkilerinin başlamasının 400. yıl dönümü kutlanmış oldu. Karşılıklı olarak iki kentin tanıtımı için yoğun bir işbirliği içerisinde bulunulması amacıyla ile gerçekleştirilen projeler, İstanbul’un Amsterdam’ı daha çok tanımasına ve karşılıklı olarak turistik ve kültürel aktivitelerin geliştirilmesine katkı sağlıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.