Avrupa Mahkemesi Katyn Katliamı için Rusya’yı Sadece Para Cezasına Çarptırabildi

Rusya 20.000 Kişinin Ölümünden ve Geri İade Edilmesinden Sorumlu Tutulamadı

Yaşlı bir Polonyalı öldürülen 20 bin kişi için Rusya konsolosluğu önünde Protesto gösterisi yaparken (Janek Skarzynski/AFP/Getty Images

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi pazartesi günü Rusya ve Polonya arasında bir türlü bitmeyen ve duygusal bir hal alan Katyn katliamı ile ilgili bir karar aldı.

Davacıların, 1940 yılında Rusya’da öldürülen 20.000 Polonya kurbanının akrabaları olduğu belirtildi. Strazburg merkezli olan mahkemede Rusya suçlu bulunmadı. Mahkeme Rusya’nın talep etmesine rağmen katliam ile ilgili belgelerin kendilerine teslim edilmediğinden dolayı bir karar veremeyeceğini belirtti.

Katyn katliamı yetmiş yıldır Polonya ve Rusya arasında kapanmayan bir yara haline gelmiştir. İki yıl önce,1940 yılında öldürülen 20 bin kişiyi anmak isteyen bir uçak dolusu Polonyalının, uçağın düşmesi ile hayatını kaybetmiş ve ilişkiler daha gergin bir hale gelmiştir. Başkan, üst düzey yetkiler, dini liderler ve onlarca Polonyalının hayatını kaybettiği uçak kazasının da bir Rus Suikastı olduğuna inanıldı.

Sovyet Rusya’nın yıkılmasında sonra Mihail Gorbaçov 1940’taki cinayetlerin Stalin gizli polislerinin işi olduğunu, (Sovyet propagandası tarafından iddia edilen) Naziler tarafından olmadığını kabul etmişti.

Sovyet-Rusya’da meydana gelen bu olay için asla “katliam” sözcüğü kullanmamış bunun yerine “Katyn trajedisi” demiştir. Ayrıca bu olaydan sorumlu olan faillerin isimleri açıklanmamış ve adalete teslim edilmemiştir.

2004 yılında Ölenlerin yakınları bu olayı araştırmak istediler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurdular. Süreç esnasında Rusya duruma zorluklar getirdi,  ulusal güvenlik nedenlerini öne sürerek karar alınmasına ve ölenlerin ülkelerine gönderilmelerine engel oldu. Ölenlerin kimliği kanıtlanamadı.

Şimdi ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Rusya’nın kendisine gerekli belgeleri vermediğinden dolayı bir şey yapamayacağını belirtti. Bunun yerine Strazburg mahkemesi ile işbirliği yapmadığı gerekçesi ile Rusya’yı 8,528 Dolar para cezasına çarptırdı.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.