Avrupa Parlamentosu Çin’deki Yasadışı Organ Ticaretini Kınadı ve “Yazılı Deklarasyon 48”’i Kabul Etti

New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi önünde, Falun Gong uygulayıcılarının maruz kaldığı yasadışı organ ticaretinin canlandırılması. (Foto: AFP/Getty Images)
New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi önünde, Falun Gong uygulayıcılarının maruz kaldığı yasadışı organ ticaretinin canlandırılması. (Foto: AFP/Getty Images)

Başkan Martin Schulz, AB Parlamentosu çatısı altında milletvekillerinin büyük çoğunluğu tarafından destek gören ve Çin’de ÇKP rejiminin yasadışı organ ticaretini önlemek amacıyla başlatılan “yazılı deklarasyon 48″‘i resmi olarak sundu ve okudu.

Çin’deki zorla organ hasadına karşı Avrupa Parlamentosu’nun ifadesi Strazburg’da Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz tarafından 12 Eylül’de okundu. Bu “Yazılı Deklarasyon 48/2016” şöyledir:

“Gün geçtikçe çok inandırıcı olan ve sayıları artan raporlar yayınlanıyor, burada Çin Devleti’nin onayı ile sistematik bir biçimde, vicdan mahkumlarının istem dışı organlarının alındığından söz ediliyor. Bu durumun öncelikli mağdurları, Falun Gong uygulayıcılarıdır. Bu grup, Falun Gong öğretisi doğrultusunda barışçıl bir şekilde meditasyon ve egzersiz yapmaktadır, fakat mağdurların arasında Uygur Türkleri, Tibetliler ve Hıristiyanlar da bulunmaktadır. Uluslararası toplum yasadışı organ ticaretini, şiddetli bir biçimde kınıyor ve sizden bu durumu biran önce sona erdirmenizi bekliyor.”

“Deklarasyon’un sizden beklentisi; derhal Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki yasadışı organ ticareti konusu ile alakalı bağımsız bir soruşturma başlatmanızdır.”

Bizim somut olarak Komisyon ve Konsey’den beklentimiz, “12 Aralık 2013’de Çin’deki yasadışı organ ticareti ile ilgili parlamentonun kararını uygulamanız ve bu konu da rapor vermenizdir.”

414 milletvekilli deklarasyonu imzaladı

“Yazılı Deklarasyon 48” Nisan ayında, 5 farklı ülkeden gelen, 12 AB milletvekili tarafından başlatıldı.

Deklarasyon 3 ay içinde, 414 AB Parlamenteri tarafından imzalandı. Bu toplam, milletvekili sayısının yarısından fazlasıdır. Yaz tatilinden sonra, Deklarasyon Başkan Martin Schulz tarafından Strasbourg’da okundu ve AB çatısı altında sunuldu.

Bu bildiri AB Parlamentosu’nun Çin’deki yasadışı organ ticareti hakkındaki pozisyonunu ve duruşunu çok net bir biçimde gösteriyor. Bu Yazılı Deklarasyon, son 10 yılda AB Parlamentosu tarafından, Çin ile ilgili kabul edilen tek Deklarasyon olması sebebi ile de çok önemli bir yere sahiptir.

 Çek Cumhuriyeti'nden Tomas Zdechovsky, Deklarasyonu başlatan 12 milletvekilinden biri. (Foto: Avrupa Birliği, 2016)

Çek Cumhuriyeti’nden Tomas Zdechovsky, Deklarasyonu başlatan 12 milletvekilinden biri. (Foto: Avrupa Birliği, 2016)

Tomas Zdechovsky, Deklarasyonu başlatan 12 milletvekilinden biridir. O, NTDTV’ye verdiği bir röportajda, alınan neticeden memnun olduğunu ifade etti. “Avrupa Parlamentosu’nun böyle olumlu kararlara ihtiyacı var, bizim böyle bir tutuma ihtiyacımız var. Bizim son 20 senede, organ ticareti ile ilgili vakaları araştırmamız gerekir.” Çek milletvekilli ayrıca, bu deklarasyonu başlatan biri olduğu için çok mutlu olduğunu ifade etti ve ekledi: “Avrupa Birliği’nin temsil ettiği prensiplerin bakış açısından da, bizim yasadışı organ ticareti gibi konuları asla kabul etmemiz mümkün değildir”.

Haziran ayı sonunda, Brüksel AB Parlamentosu’nda bu konu gündeme gelmişti. Burada, Çin’deki yasadışı organ ticareti ile ilgili bir rapor sunulmuş ve bu raporda son 15 yılda, yasadışı organ ticareti sonucunda yaklaşık 1,5 milyon kişinin öldüğü  bildirilmişti.

Aslında, 2013 yılında milletvekilleri bir karar almış, fakat AB Parlamentosu o zaman bu kararı görmezden gelmişti.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.