Avrupa Parlamentosu’nda “Çin’deki Canlı Organ Toplama” Konulu Uluslararası Bir Seminer Düzenlendi

21 Nisan 2015 tarihinde Avrupa Parlamentosunda “Çin’deki Canlı Organ Toplama” konulu bir seminer düzenledi. Avrupa Birliğine ait Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi gibi üç büyük kurumdan yetkililer, ilgili uluslararası kuruluşlar ve örgütlerden temsilciler ve uzmanlar, bu suçu durdurmak üzere bilgi ve düşüncelerini paylaştılar.
21 Nisan 2015 tarihinde Avrupa Parlamentosunda “Çin’deki Canlı Organ Toplama” konulu bir seminer düzenledi. (Epoch Times)

Çin hükümetinin sürdürdüğü canlı organ toplama suçunun bir an evvel durdurulması için, Avrupa Parlamentosunda 21 Nisan 2015 tarihinde “Çin’deki Canlı Organ Toplama” konulu bir seminer düzenlendi. Avrupa Parlamentosu 2013 yılının Aralık ayında kabul ettiği Çin’deki Zorla Organ Toplamayı kınayan kararın ardından bu seminerle bir kez daha resmen konuya odaklandı. Avrupa Birliğine bağlı Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi’nden yetkililer, ilgili uluslararası kuruluşlar ve örgütlerden temsilciler ve uzmanlar davet üzerine seminere katıldılar ve birlikte bu suçu durdurmak için bilgi ve düşüncelerini paylaştılar.

Davet üzerinde seminere katılan Kanada Dışişleri Bakanlığı Asya-Pasifik Bölgesi eski Sekreteri David Kilgour (solda) ve seminerin sunucusu Avrupa Parlamentosu üyesi Peter Liese
Seminere katılan Kanada Dışişleri Bakanlığı Asya-Pasifik Bölgesi eski Sekreteri David Kilgour (solda) ve seminerin sunucusu Avrupa Parlamentosu üyesi Peter Liese. (Epoch Times)

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Konseyi, Zorla Organ Toplamaya Karşı Doktorlar Kuruluşu (DAFOH), Organ Nakli Derneği, İstanbul Organ Nakli Deklarasyonu gibi kuruluşların temsilcileri ve ÇKP’nin canlı Falun Gong uygulayıcılarından organ toplama uygulaması üzerine bağımsız bir araştırma yürüten Kanada Dışişleri Bakanlığı Asya-Pasifik Bölgesi eski Sekreteri David Kilgour da seminere katıldı.

Seminerin sunuculuğunu gerçekleştiren Avrupa Parlamentosu üyesi Peter Liese, “Ne yazık ki, mevcut birçok kanıt, zorla organ toplamanın hala devam etmekte olduğunu göstermekte. Biz bu konuyu ciddi şekilde ele almalıyız. Onu açığa çıkarmalı ve açıklamalıyız. Ondan sonra, ÇKP yetkililerine bu zorla organ toplama eyleminin sadece kağıt üzerinde değil, gerçek anlamda durdurulması için baskı yapmalıyız” diye konuştu.

Liese ayrıca şunları söyledi: “Bu insanlığa karşı işlenen bir suçtur ve geçmişte Nazilerin işlediği katliama benzer bir suçtur. Bu suça karşı direnmeliyiz. Canlı organ toplama eylemi üzerine araştırmalar yürüten Kanada Dışişleri Bakanlığı Asya-Pasifik Bölgesi eski Sekreteri David Kilgour’un o kadar uzaktan gelip seminerimize katılma ve aynı zamanda yıllardır dünyanın dört bir yanında ÇKP’nin canlı Falun Gong uygulayıcılarından organ toplama suçunu açığa çıkarma çalışmasının nedeni budur.”

Bay Liese’ye göre, “Avrupa Birliğindeki 28 ülkenin birlikte Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden organ satın alınmaması için bir sözleşme oluşturması gerekir. Böylelikle, İsrail örneğinde olduğu gibi hiç kimse organ satın almak için Çin’e gidemez.”

Uzmanlar ve yetkililer ÇKP’nin canlı organ toplama eyleminin mutlaka durdurulması gerektiğini belirttiler. Uluslararası Organ Nakli Derneği Başkanı Dr. Francis L. Delmonico, “Zorla organ toplama gibi bir suçu kınamalıyız ve bu yapmamız gereken ilk iştir” dedi.

Avrupa Konseyi Organ Nakli Avrupa Komitesi sorumlusu Dr. Marta Lopez Fraga, “ÇKP bu meseleyi kabul etmek zorunda. Şimdiden bu eylemin durdurulması yönünde büyük bir uluslararası baskı olduğunu kabul etmekteler” dedi.

İstanbul Organ Nakli Deklarasyonu Eş-başkanı Bayan Beatriz Dominguez, “Bu seminere katılmaktan gurur duyuyorum. Dünya çapında ÇKP’nin zorla organ toplama sorununu değerlendirmek ve Avrupa Parlamentosunda böyle bir seminer düzenlenmesi bence çok gerekliydi” diye konuştu.

Zorla Organ Toplamaya Karşı Doktorlar Kuruluşu’nun (DAFOH) Avrupa temsilci Prof. Li Huige, “Bu kadar uzun bir süredir devam eden böylesine ciddi bir insan hakları ihlali, eğer hala devam ederse bu gerçekten kabul edilemez bir şey olur. Avrupa Birliği’nin 2013 yılında kabul ettiği karardan bugüne kadar, Avrupa Birliği’nin herkesin düşüncelerini dinleyip, değerlendirdikten sonra bir harekete geçmek üzere hazırlanacağını çok net bir şekilde anladım. Dolayısıyla, bu çok iyi bir ilerlemedir” dedi.

Seminer ile eş zamanlı, birçok Avrupa ülkesinden gelen Falun Gong uygulayıcıları Avrupa Parlamentosu binası önünde bir faaliyet düzenlediler.
Seminer ile eş zamanlı, birçok Avrupa ülkesinden gelen Falun Gong uygulayıcıları Avrupa Parlamentosu binası önünde bir faaliyet düzenlediler. (Epoch Times)

Seminerin düzenlendiği saatlerde, birçok Avrupa ülkesinden gelen Falun Gong uygulayıcıları Avrupa Parlamentosu binasının önünde bir faaliyet düzenleyerek, Çin Komünist Partisi’nin canlı Falun Gong uygulayıcılarından organ toplama suçunu hemen durdurması çağrısında bulundular. Faaliyet, yoldan geçen Avrupa Parlamentosu çalışanları, normal vatandaşlar ve turistlerin  dikkatini çekti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.