Avrupa Parlamentosu’ndan Lukaşenko’ya Seyahat Yasağı

Avrupa Parlamentosu Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko ve üst düzey danışmanlarına vize yasağı getirdi. 19 Aralık’ta gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında gerçekleşen gösterilerde Belarus yönetiminin zor kullanması ve haksız yere tutuklamalar yapması gerekçe gösterildi.
AP’de alınan karar muhalif adaylar dahil seçimlerden sonra yapılan gösterilerde dövülen ve tutuklanan 600’den fazla kişinin salıverilmesine kadar devam edecek. AP 2006 seçimlerinin ardından da Lukaşenko ve 40 üst düzey yöneticiye seyahat yasağı getirmiş, Belarus liderinin Avrupalı ülkelerle ilişkileri yumuşatması üzerine yasak kaldırılmıştı.
1994’den bu yana ülkesini demir yumrukla yöneten Lukaşenko yarın yapılacak törenlerin ardından Cumhurbaşkanlığı koltuğuna yeniden oturacak. Avrupa Birliği’nin protesto ettiği törenlere 32 ülke ve uluslararası kuruluşun diplomat ve temsilcilerinin katılması bekleniyor.
19 Aralık’ta yapılan seçimlerde Lukaşenko oyların yüzde 79’unu alarak yeniden seçilmeyi başarmıştı. Seçimlerde yolsuzluk olduğunu iddia eden muhalif gruplar başkent Minsk’te Özgürlük Meydanı’na toplanarak Lukaşenko’yu protesto etmişti.
Rusya ile de sorunlu ilişkileri bulunan Belarus yönetimi petrol sevkıyatını durduran Moskova ile anlaşabilmek için yoğun çaba sarfediyor. Belarus Başbakanı Rusya Başbakanı Vladimir Putin’le bir araya gelerek fiyatlar konusunda anlaşma sağlamaya çalışacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.