Avrupa’da Kara Peçe Giymenin Cezasını Nekkaz Ödeyecek

Ulusal Fransa Meclisinin önünde Fransız Rachid Nekkaz, kara peçeli bir bayanla yürürken (Mehdi Fedouach/AFP/Getty Images)

Yüzlerinin her tarafını kara peçe ile kapatarak sadece gözlerinin açık olmasından dolayı iki Fransız bayan perşembe günü cezai işleme tabii tutuldu. 5 ay önce yürürlülüğe bu cezai işlemin koyulmasının nedeni  yüz çehresinin tamamen kapatılmasını önlemekti.

Cezai işlem 120 ve 80 Euro arasında değişiyor. Cezalar, bu cezada da olduğu gibi bundan sonra Avrupa’da peçe takmış kadınlar için, Cezayir asıllı iş adamı Fransız Rachid Nekkaz tarafından ödenecek.

Ceza alan Fransız kadınların cezası için Nekkaz bir e-mail’de “Bu sabah cezalarını ödedim” diye belirtti.

Cezayir asıllı Nekkaz, sırf peçe için kesilen cezaları ödemek için 1,35 milyon dolarlık fon oluşturduğunu açıkladı.

Nekkaz’ın bu konuda, “Kişisel olarak peçeye karşıyım fakat Avrupa’da ki özgürleşmenin kısıtlandığı bu konuda kendimi önlem almak durumunda hissediyorum” diyerek, Avrupa ülkelerinin İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı yasalar çıkarmasını kabul etmediğini de belirtti.

Fransa ve Belçika’da tüm yüz kapatmaya daha önce yasak getirilmişti, geçen hafta Hollanda’da bu konuda yasak getirdiğini açıkladı.

Haklarında cezai işlem uygulanan iki Fransız bayan ise bu konuda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuracaklarını söylediler.

Geçen sene bu yasaklamanın açıklamasını yapan Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy “Ortaya çıkan yüz kapatma gibi extrem ve garip durumlar, Fransa tarafından kabul edilmemektedir. Bu durum kadınların köleleşme sembolü ve göstergesidir” demişti.

Fransa’daki İslami ve İnsan Hakları kuruluşları bu yasağı kadın haklarına saygısızlık etmek olarak yorumluyor. Peçe takan 2000 Fransız kadını, Fransa’da yerleşik olarak yaşıyor.

İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.