Avukat Gao Zhisheng’in Eşi Kocası İçin Mücadele Ediyor

Geng He 18 Ocak’ta Rayburn binasında kocasına ve ailesinine yapılan zulüm hakkında ifade verdi (Lisa Fan/The Epoch Times)

WASHINGTON—Ünlü insan hakları avukatı Gao Zhisheng’in eşi Geng He zor günler geçiriyor. Ünlü avukatın davası 11 Ocak tarihinde tekrar gündeme geldi. Aynı tarihte Associated Press, Çin Komünist Partisi güvenlik görevlilerinin kendisine nasıl işkence yaptığına dair tanık ifadelerini yayınladı. Sekiz aydır ünlü avukattan haber alınamıyor.

Falun Gong uygulayıcılarını savunmaya başladıktan sonra Gao, 2006 yılında devlet tarafından hedef alınmıştı. Komünist liderlere çok sayıda açık mektup yazarak uygulayıcılara yapılan işkenceleri ayrıntılı anlatmış ve bu “barbar” eylemleri durdurmalarını talep etmişti. Bu olaydan sonra Gao defalarca kaçırılıp işkence gördü.

Gao’nun eşi duygusal anlamda çok acı çekiyor. Ocak 2009’da iki çocuğu ile birlikte Çin’i terk ettiği günden beri kocasından ayrı. Yetkililer, Gao’nun ailesini de hedef almıştı. Geng “Ben ve çocuklar hiçbir şey yapmadık, ama gizli polis bizi sürekli taciz etti ve dövdü” dedi. Bu sebeple iki çocuğuyla birlikte Çin’i terk etti. Gao ise şu an kanunsuz bir şekilde tutuklu ve yetkililer Gao’nun yeri ve sağlığı hakkında bilgi vermiyor.

ABD Kongre üyesi Chris Smith tarafından düzenlenen bir basın toplantısında Geng duygularını şöyle ifade etti: “Geceleri ağlıyoruz Gao Zhisheng’un güvenliğinden emin değiliz çünkü. Devamlı derin acı çekiyoruz, yaşadığı işkenceyi düşündükçe. Kaç kez birbirimize sarılarak durmadan ağladık.”

Geng 18 Ocak 2011’de Kaliforniya’dan Washington’a uçarak, Parti lideri Hu Jintao’nun Washington ziyareti sırasında Başkan Obama’nın yardım etmesi için mesaj iletti. Babasız çocukluk geçiren Obama’nın bu durumu iyi anlayabileceğini ve yardım için bir şeyler yapmasını umut ettiğini söyledi. Obama’nın mesajı alıp almadığı bilinmiyor.

Bayan Geng 16 Ocak tarihinde telefonda Epoch Times’a konuştu: “Gao hayatta mı değil mi, ya da şu an işkence yüzünden acı mı çekiyor bilmiyoruz. Tüm dünyayanın ne düzeyde bir zulüm ve acı çektiğimi görmesini, bilmesini istiyorum.”

National Review köşe yazarı ve editörü Jay Nordlinger, son zamanlarda ABD’nin Gao’nun davasına tepkisiz kalmasına dikkat çekti : “Bu hükümetin ilk dönemlerinde, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Asya seyahati sırasında, insan hakları konusunun ‘küresel iklim değişikliği krizi’ gibi daha önemli konulara engel olmasına izin vermeyeceğini belirtmişti.  Hu Jintao onuruna bu hafta yaşanan debdebe gösteriyor ki insan hakları engel değil.”

Ama Bayan Geng hala umutlu. “Ne olursa olsun sonunda adaletin kötülüğe karşı zafer kazanacağına inanıyorum” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.