Avustralya Başbakanı Gillard:”Cumhuriyet rejimine geçmeliyiz”

Lisa Maree Williams/Getty Images

Avustralya Başbakanı Julia Gillard, bir süredir cumhuriyet rejimine geçmek için çalışma yaptıklarını belirtti. Gillard, İngiltere’nin şu anki Kraliçesi II. Elizabet’ten sonra Avustralya’nın İngiliz monarşisine bağlı olmaktan çıkması gerektiğini söyledi.

Kraliçe Elizabet’e derin bağlılık duyduklarını, Kraliçe’nin uzun ve sağlık bir hayat sürmesini umut ettiklerini kaydeden Gillard, ancak kendi ülkesi Avustralya’nın artık İngiliz monarşisine bağlı kalmaması gerektiğini dile getirdi. Avustralya’da iktidarda bulunan İşçi Partisi’nin de lideri olan Julia Gillard, “Cumhuriyet rejimine geçmek için üzerinde anlaşmaya varacağımız bir çalışma içerisindeyiz. Bir başbakan olarak İngiliz Kraliçesi’nin bizim bağlı olduğumuz son monarşi dönemi olmasını istiyoruz” dedi.

Avustralya halkının İngiliz monarşisine derin bağlılık duyduğundan kimsenin şüphe duymaması gerektiğini belirten Gillard, ülkesinin cumhuriyet rejimine geçmeye hazırlandığını aktardı.

Ülkedeki muhalefet parti milletvekillerinin önemli bir bölümü ise monarşi yanlısı. Avustralya Liberal Parti milletvekili Tony Abbot, başbakanın açıklamalarıyla ilgili olarak, “Bence anayasamız on yıllardır çok iyi bir şeklide işliyor. Anayasayı değiştirmek ben bir neden görmüyorum. Her ne kadar bu ülkede gelecekte cumhuriyet rejimine geçiş için bir hakeketlenme olacaksa da, bu şu an için uzak görünüyor” diye konuştu.

1999 yıllında yapılan bir referandumda, halka monarşi ile bağlarının koparılıp koparılmaması da sorulmuş ancak referandumdan monarşi yanlısı bir sonuç çıkmıştı.

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.