Avustralya’da Eyalet Başbakanından Sonra Genel Vali De Gözyaşlarını Tutamadı

Resim: Getty Images

Avustralya’da sel felaketi yayılırken, ülkenin güney bölgelerinde etkili olan seller kırsal kesimlerde de hasarlara yol açtı. Geçtiğimiz hafta sonu felaket bölgesinde incelemelerde bulunan ve yardım çalışmalarını yerinde gören Avustralya Genel Valisi Quentin Bryce yaptığı konuşmasında, vatandaşlarca yapılan yardımlardan dolayı bütün Avustralyalılara teşekkür etti. Bryce, konuşması sırasında duygulanarak, gözyaşlarını tutamadı.
Vali Quentin Bryce sel felaketinden dolayı mağdur olan vatandaşlara hitaben “Bütün kalbim sizlerledir. Acınızı paylaşıyorum. Bu acı, felaketin karşısında ne diyeceğimi bilemiyorum. Felaket bölgesindeki temizlik çalışmalarını yakından gördüm. Oluşturulan birlik ve beraberlikten dolayı bütün Avustralyalılara teşekkür ederim.” dedi.
Öte yandan geçen hafta selin en yoğun zarar verdiği Queensland eyaletinin Başbakanı Anna Bligh de konuşması sırasında gözyaşlarını tutamayarak, felaketin eyaletin şimdiye kadar gördüğü en kötü doğal afet olduğunu söylemişti. Bligh, bütün Avustralyalıları açılan yardım kampanyalarına destekte bulunmalarını istedi. Başbakan Bligh sel felaketinin eyaletin yarım milyon kilometre kare büyüklüğünde bir alanın zarar gördüğünü, bölgede yaşayan 2.1 milyon insanın bu felaketten etkilendiğini söyledi.

HORŞHAM, SON İKİYİZ YILIN FELAKETİYLE KARŞI KARŞI…
Queensland eyaletinde selin vurduğu şehir ve kasabalarda yaşayan 10 binlerce kişi ev ve ofislerini temizlemeye çalışırken, şiddetli yağışlar ve seller güneye kayarak, nüfusun en yoğun olduğu Victoria eyaletinde yeni felaketlere sebep oldu. Olayda kimse hayatını kaybetmezken, özellikle Horşham şehrinin son ikiyiz yılın en büyük su baskınıyla karşı karşıya olduğu belirtiyor.
Victoria’da 4 nehrin taşması sonucu 43 şehir seller altında kalırken, 3 bin 500 kişi ile bin 400 mülkün de su altında kaldığı kaydedildi. Yüzlerce kişinin evlerini terk ettiği belirtildi.
Avustralya’da seller geçtiğimiz ay sonu kuzeydeki Queensland eyaletinde başlarken, milyarlarca dolar hasara yol açtı. 2 milyon nüfuslu eyaletin başkenti Brisbane de oluşan hasar sonucu hayat felç oldu. Seller Queensland eyaleti sonrası Yeni Güney Wales ve Tasmania eyaletlerine de yayılmıştı. Şiddetli yağışlar bugün ülkenin güneyine kayarken, Victoria eyaleti de selden etkilenen 4. eyalet oldu. Bu arada Brisbane’de temizlik işleri devam ederken, sel felaketinden dolayı vatandaşlar, mikrobik hastalıklara karşı uyarıldı. Büyük bir bölümünün sular altında kaldığı felakette şimdiye kadar yaşları 4 ile 88 arasında toplam 18 kişinin hayatını kaybettiği ve halen 14 kişinin de kayıp olduğu açıklandı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.