Avustralya’da Seller Güneye De Yayıldı: 43 Şehir Sular Altında

Avustralya’da sel felaketi yayılırken, ülkenin güney bölgelerinde bugün etkili olan seller kırsal kesimlerde hasarlara yol açtı. Artık 4 eyalette felakete yol açan seller sonucu can kaybının ise 17’e ulaştığı bildirildi.
Avustralya’nın kuzeyinde selin vurduğu şehir ve kasabalarda yaşayan 10 binlerce kişi ev ve ofislerini temizlemeye çalışırken, şiddetli yağışlar ve seller güneydeki ülkenin en çok nüfusuna sahip Victoria eyaletinde yeni felaketlere sebep oldu.
Victoria’da 4 nehrin taşması sonucu 43 şehir seller altında kalırken, 3 bin 500 kişi ile bin 400 mülkün de su altında kaldığı kaydedildi. Yüzlerce kişinin evlerini terk ettiği aktarılırken, henüz can kaybı yaşanmadığı ifade ediliyor.
Avustralya’da seller geçtiğimiz ay sonu kuzeydeki Queensland eyaletinde başlarken, milyarlarca dolar hasara yol açtı. 2 milyon nüfuslu eyaletin başkenti Brisbane de oluşan hasar sonucu hayat felç oldu.
Seller Queensland eyaleti sonrası Yeni Güney Wales ve Tasmania eyaletlerine de yayılmıştı. Şiddetli yağışlar bugün ülkenin güneyine kayarken, Victoria eyaleti de selden etkilenen 4. eyalet oldu. Seller sonucu can kaybının ise 17’e ulaştığı bildirildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.