Avustralya’daki Yangın Tüm Şiddetiyle Devam Ediyor

Avrustralya’da haftalardır devam eden yangın büyük yerleşim alanları için tehdit oluşturuyor.

Avustralya’da 2019’un Eylül ayında başlayan yangın şimdiye kadar 24 kişinin hayatına mal olmasının yanı sıra, 480 milyonun hayvanın telef olmasına neden oldu.

Aşırı sıcaklıklar nedeniyle başlayan alevlerin, ülkenin güneydoğusunu da etkisi altına almasıyla üç eyalette 100 binden fazla kişinin evlerini terk etmesi istendi.

Alınan bilidirimlere göre, New South Wales bölgesi 130’dan fazla yangın ile uğraşmakta, bu yangınların yarısı ise kontrol altına alınamaz halde.

New South Wales’in itfaiye ekibinden Rob Rogers, yangının Sydney’in banliyö alanlarına ulaşabileceğini açıkladı.

Avustralya Başbakanı Soctt Morrison, 3 bin kişilik ordu gücünün alevlerle mücadele için çağrıldığını açıkladı.

Savunma Bakanı Linda Reynolds ise ülke tarihinde ilk kez askerlerin böyle bir durum için çağrıldığını söylemişti.

Sydney Üniversitesi’nden ekolog Chris Dickman, saha hesaplamalarına göre, yangında yaklaşık 480 milyon hayvan alev, duman veya yüksek ısıdan ciddi anlamada etkilendiğini ve can verdiğini açıkladı.

Yeni Zelanda’da Gökyüzü Turuncuya Döndü

Ülkede felaket yaşanmasına sebep olan yangın, komşu ülkeye de kendisini farkettirdi.

Avustralya’da koca bir alanı küle dönüştüren alevlerden yükselen dumanlar sebebiyle komşu ülke Yeni Zelanda’nın kuzeyi bulunan Auckland, turuncuya döndü.

Avustralya’nın güneyinden 2 bin kilometre uzaklıkta bulunan kent polisi, acil yardım hattının meşgul edilmemesi konusunda uyardı.

Dumandan etkilenen bir kent sakini ise Biz çok uzaktayız, bu yüzden bu bizim için şok edici bir durun. Duman çok yoğun dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.