Avustralya’ya Sel Felaketinin Yaralarını Sarıyor

Tarihinin en büyük doğal afetini yaşayan Avustralya’nın kuzey doğusundaki Queensland eyaletinde sel felaketinin ardından yaralar sarılıyor. Eyaletin büyük bir bölümünü elektriksiz bırakan felaketin maddi hasarının 5 milyar doları geçeceği tahmin ediliyor.
Eyaletin başkenti Brisbane’nin Belediye Başkanı Campbell Newman, selin ardından oluşan çamur ve çöplerin temizleme işlemlerinin aylar alabileceğini söyledi. Bazı yerlerde toprak kaymalarının olabileceği konusunda uyarılarda bulunan yetkililer, ihtiyaç olmadıkça dışarı çıkılmaması ve araba kullanılmaması konusunda halkı uyarıyor.
Sellerden dolayı halen 67 kişinin kayıp olduğu eyalette şimdiye kadar da ölenlerin sayısının 16 olduğu açıklandı. Eyalette 26 bin ev sellerden etkilendi. Bu evlerden 11 bin 900’ü tamamen su altında kalırken, diğer 14 bin 700’ü ise kısmen sular altında bulunuyor.
Woolworths ve Coles gibi Avustralya’nın en büyük süpermarketlerinin de bazı şubeleri de kapalı durumda. Yetkililer eyalete taze yiyecek gelmesi konusunda sıkıntı yaşandığını ve bir süre daha devam edeceğini söylüyor.
Eyalette acil hizmetlerde gönüllü olarak çalışmak isteyip ismini yazdıran kişi sayısının 20 bini geçtiği ve diğer eyaletlerden de yardıma gelmek isteyenlerin olduğu belirtiliyor. Bu arada yağmalama ve hırsızlık olaylarına karşı diğer eyaletlerden takviye polis gücü geldiğini ve kullanılmaz hale gelen ev ve semtlerde emniyet güçlerinin 24 saat nöbet tutacağı hatırlatıldı.
Yaklaşık 31 bin evin elektriğinin kesik ve karanlıkta kaldığı Brisbane şehrinde, toplu taşıma cumartesi gününe kadar ücretsiz olacak. Bu arada felaketzedelere yardım etmeye çalışan acil hizmet görevlilerinin zehirli yılanlara karşı dikkatli olmaları istendi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.