Ayberk’in Yürekleri Dağlayan İsteği: “Gözlerimi Hayata Mersin’de Kapatmak İstiyorum!”

Serebral Palsi hastası Eyberk Demir anne ve babası ile birlikte (Fotoğraf: G. Hakan Koçman)
Serebral Palsi hastası Eyberk Demir anne ve babası ile birlikte (Fotoğraf: G. Hakan Koçman)

Ayberk ile ilgili gazetemiz ilk haberini yaptığı zaman tarih 17 Mayıs 2014’tü. O zaman pek çok yerel ve ulusal gazete ve televizyonlar hem Ayberk’in hem de Demir ailesinin başına gelen dramatik olayı duyurmuştuk. Ayberk  doğuştan serebral palsi hastalığı  ile boğuşuyordu ve ailesi de engelli bakım maaşı almak için Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne başvurmuştu.   Funda Demir’in ve Ayberk’in ifadelerine göre eve gelen sosyal hizmet görevlileri sadece maaşı bağlamak için rüşvet istemekle kalmamış, anne Demir bu talebi ret edince Ayberk’i darp edip gitmişlerdi. Ayberk’in fenalaştığını gören annesi onu hastaneye götürmüşlve darp olayı sonucu  beynindeki baloncukların patlaması yüzünden Ayberk 48 gün yoğun bakımda kalmış ve  Ayberk’in %84 olan engelli raporu %96’ya çıkmıştı. Ayberk o zaman 8 yaşındaydı.

Anne Demir bu konunun peşini bırakmamış ve yasal süreç başlatmıştı. Ama bu yasal süreç pek çok defa sekteye uğradı ve kendisinin deyimiyle üstü örtüldü. O dönemde başka kişiler de kendilerinden  engelli bakım maaşı bağlamak karşılığında rüşvet talep edildiği şikayetiyle il müdürlüğüne başvurdu. Bakanlıktan müfettişler gelerek bu olayları araştırdı ve bir takım bulgulara ulaştılar. Bu dönemde basında konuyu açıklayan Funda Demir’i devlet kademelerinde pek çok kişi duydu.

Başbakan Erdoğan Talimat Vermesine Rağmen Bağlanmayan Maaş 

Bütün bunlardan sonra, Ayberk’in engelli bakım maaşı bir türlü bağlanmadı. O  dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in verdiği söze ve hatta dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarına rağmen Ayberk için Demir ailesine bakım maaşı bir türlü bağlanmadı. Mersin Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nde dosyaları sürekli takılı kaldı. Dosyaları bekletildi ve sürekli ertelendi. En sonunda anne Demir çareyi İstanbul’a taşınmakta buldu ve orada kamu görevlisi olarak iş buldu ve bakım Ayberk’in maaşını oradan bağladılar. Funda Hanım gibi başka kişilerde bakım maaşlarını ancak İstanbul’a giderek bağlatabildiler.

Gözlerimi Hayata Mersin’de Kapatmak İstiyorum

Ayberk’in hastalığı iki senenin ardından artık daha da ilerledi.  Anne Demir, Ayberk’in sürekli olarak kendisine Mersin’i çok özlediğini ve  İstanbul’da ölmek istemediğimi son nefesini Mersin’de vermek istediğini söylüyor.  Ama koşullar maalesef buna izin vermiyor çünkü  anne Demir tayinin Mersin’e çıkarmak için başvuruda bulunmasına rağmen bu isteği kabul görmüyor. Ayberk ve ailesi son kez Türkiye Cumhuriyeti devletine seslerini duyurmak istiyor ve Ayberk’e hayatında bahşetmedikleri huzuru, ona ölmeden önce bahşetmelerini talep ediyorlar.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.