Ayten Gökçer Hayatını Kaybetti

Tiyatro ve sinema sanatçısı Ayten Gökçer 84 yaşında hayatını kaybetti. Gökçer’in cenazesi yarın Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Türk sinema ve tiyatro oyuncusu Ayten Gökçer, 84 yaşında hayatını kaybetti. Gökçer’in cenazesi yarın Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.’Taçsız Kral’, ‘Yılan Hikayesi’ ve ‘İstanbul Kırmızısı’ gibi yapımlarda yer alan Türk Tiyatrosu’nun ve sinemasının usta isimlerinden Ayten Gökçer, hayatını kaybetti. Uzun süredir sağlık problemleri yaşayan usta oyuncu Ayten Gökçer, 2017’de felç geçirmişti. 1953 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı’na giren oyuncu, 1958 yılında Devlet Tiyatroları sanatçıları kadrosunda yerini aldı. Sinemaya 1965’te Taçsız Kral adlı filmle başladı. 1988 yılında ”devlet sanatçısı” unvanının sahibi olan Ayten Gökçer, 84 yaşındaydı. 1964 yılında tiyatro oyuncusu Cüneyt Gökçer ile dünya evine giren Ayten Gökçer’in Aslı Gökçer Oba adında kızı var.
Ayten Gökçer yarın öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na 2009 yılında hayatını kaybeden eşi Cüneyt Gökçer’in yanına defnedilecek.
1988’de Devlet Sanatçısı olan Ayten Gökçer pek çok ödül kazandı.
Gökçer’in kazandığı ödüllerden bazıları ise şöyle:

1966 – 1967 Sanat Sevenler Derneği Yılın En İyi Kadın Oyuncusu Ödülü
1970 – 1971 Sanat Sevenler Derneği Yılın En İyi Kadın Oyuncusu Ödülü
1974 Gazeteciler Derneği En İyi Sanatçı Ödülü
1975 Gazeteciler Derneği En İyi Kadın Sanatçı Ödülü
1976 Tercüman gazetesi okuyucu oyları ile Yılın Sanatçısı Ödülü
1982 Ses Mecmuası Yılın En İyi Kadın sanatçısı Ödülü
1989 Türk Basın Birliği’nin Yılın En Başarılı Kadın Sanatçısı Ödülü
1990 Türk Basın Birliği’nin Yılın En Başarılı Kadın Sanatçısı Ödülü
1992 Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir taziye mesajı yayımladı.
İmamoğlu, “Sinema ve tiyatromuzun değerli ismi Ayten Gökçer’in vefat haberini üzüntü ile öğrendik. Kendisine Allah’tan rahmet; ailesi, sevenleri ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.