Ayvalık’ta Geleneksel 8. Zeytin Hasat Şenlikleri Başladı

Ayvalık Zeytin Hasat Şenliği

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Belediyesi ile Ayvalık Ticaret Odası tarafından ortaklaşa olarak bu yıl 8. si düzenlenen geleneksel Zeytin Hasat Şenlikleri, Zeytin Pazarı’nın açılışıyla başladı.  Ayvalık ilçe merkezinde bulunan Cumhuriyet Meydanında zeytin ve zeytinyağı sektöründe faaliyet gösteren firmaların erken hasat zeytinyağlarının da teşhir edildiği stantlarının yer aldığı pazarın açılışına ilgi büyük oldu.  

Zeytin Pazarı’nın açılışına, Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Balıkesir İl Tarım Müdürü Abdulkadir Arslan, Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gençer, Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, Altınova Belediye Başkanı Asım Sürer, ATO yöneticileri, il ve ilçe daire amirleri, sektör temsilcileri, tanınmış gazeteciler ve çok sayıda vatandaş hazır bulundu.

Saygı duruşu ve istiklal marşının hep birlikte okunmasının ardından konuşan Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gençer, 8. Ayvalık Zeytin Hasat Şenlikleri ve bünyesinde kurulan Zeytin Pazarına gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Amaçlarının zeytin ve zeytinyağı tüketiminin arttırılması ve Türk Sanayicisinin zeytin ve zeytinyağının uluslararası pazarda layık olduğu noktaya ulaşması olduğunu kaydeden Gençer, Ayvalık Belediyesi ile birlikte düzenledikleri 8. Zeytin Hasat Şenlikleri programı kapsamında yapılacak faaliyetler hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, amaçlarının yapılacak tüm etkinlik ve tanıtımla Ayvalık markasını zeytinyağı ve zeytinyağlı yemeklerle bütünleştirmek, yemek kültürünün vazgeçilmez noktalarından biri haline getirmek, aynı zamanda tarihi dokusu ile de bütünleştirerek yöreye hem markasal, hem de turistik canlılık ve hareket kazandırmak olduğunu söyledi.

8. Ayvalık Zeytin Pazarı açılışında konuşan Balıkesir Valisi Ahmet Turhan ise, toplum olarak mevcut değerlerin korunmasının önemini vurgulayarak, “Önce değerlerimizi korumamız, sonrasında da bu değerleri birbirimizle paylaşmamız lazım. Değerlerimizi koruduğumuzda para kazanacağız. Bu yüzden de ülkemizin değerlerinden biri olan zeytine sahip çıkarak, sektörle beraber piyasalardaki çarkların dönmesinin sağlanılabileceğine inanıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan folklor gösteriminin ardından, Vali Ahmet Turhan, Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant, Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin ve Altınova Belediye Başkanı Asım Sürer zeytinyağı pazarının sembolik açılış kurdelesini kesti.   Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Balıkesir Valisi Ahmet Turhan ve beraberindekiler Zeytin Pazarında firmalara ait stantları tek tek gezerek, stantlardaki zeytin ve zeytinyağlarını tadına baktı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.