Babalar Gününüzü Kutlarız

Babalar günü olan bu özel günde, babalar günü tarihçesini sizin için derledik.

İlk kez 19 Haziran 1910’da Washington’da kutlanan Babalar Günü, günümüzde neredeyse tüm dünyada Haziranın 3. pazarında kutlanıyor.  İşte Babalar Günü tarihçesi;

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi çalışmalara başlamış ancak bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar Haziran ayının üçüncü pazarına ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş lakin resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayınlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.