Bahçeli, HSYK’dan İstifalar İçin Cumhurbaşkanı’ndan Devreye Girmesini İstedi

ANKARAMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, başörtüsü konusunda iktidara ve ana muhalefet partisine yüklendi. Bahçeli, AK Parti ve CHP’yi bu konuyu siyasi yatırım aracı yapmakla suçladı. Bahçeli, HSYK’da yaşanan istifalar konusunda ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün devreye girmesini istedi. TBMM’de partisinin grup konuşmasını yapan Bahçeli, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli, siyasetini kamplaştırma cepheleştirme üzerine kurmakla suçladığı AK Parti’nin şimdi de başörtüsü ilgili ibretlik bir hal aldığını söyledi. İktidar ve muhalefetin bu işi “Çözersin-çözmezsin” ekseninde ele aldığını ileri süren Bahçeli, bunun 2011 yılında yapılacak genel seçimlere yönelik siyasi bir yığınaktan ibaret olduğunu ifade etti. Bahçeli, “Bunun büyük saygısızlık olduğunu düşünüyoruz. İktidar bu noktada sorumlu olmayı tercih etmelidir. AKP ile daha önce vardığımız bir mutabakat gereği TBMM’de 411 oyla kabul edilmişti. Bunu çözme konusunda iddialı olan CHP, o gün bu düzenlemeyi iptal ettirmişti.” dedi.

Konunun Meclis çatısı altında ele alınmasını isteyen Bahçeli, “Madem başörtüsü konusunda sözler söylüyorsunuz. Gelirsiniz Meclis’e, hep birlikte çözeriz. Üniversitede başörtüsü sorununa biz varız ve buradayız. Her ne kadar baş örtmek din özgürlüğü ise kullanmamak da vicdani bir haktır. Başörtüsünün serbest kalması laikliği etkilemeyecektir. Yalnız üniversitede serbest kalması ile ilgili bir durum varsa bu konuda herkes sorumluluk almalıdır. Başörtüsü konusunda görüş bildirenlerin yaptıkları oyalamaktan başka bir şey değildir. Üniversiteye giremeyen kızlar için AKP ve CHP’yi meclise davet ediyorum. Biz desteğe hazırız.” diye konuştu.  

CUMHURBAŞKANI OLAYA EL KOYMALI

Bahçeli, dün 3’ü asil 4’ü yedek olmak üzere Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)’dan toplam 7 üyenin istifasına ilişkin ise şunları söyledi: “Dün HSYK’da yaşanan istifaların ardından bakan ve müsteşardan başka üye kalmadı. Hakimlerle çatışma işi bu noktalara geldi. Hükümetin yandaş medya anlayışı meyvelerini verdi. Bu yargı alanındaki büyük bir sorunun varlığına işaret etmiştir. Bundan sonra sırada AKP yargısının en üst düzey konumlandırılmasına gelmiştir. Adalet vicdanlarda karşılık bulmamaktadır. Son olaydan sonra Cumhurbaşkanı devreye girmeli, kurumların ahenkli uyumunu sağlamalıdır. Doğal olarak bunun bedeli ağır olacaktır.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.