Bahçeli:”Anayasa değişikliği PKK’yı siyasallaştırmak için yapılıyor.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa değişikliğinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini yüce divana götürmekten kurtarmak ve PKK’yı siyasallaştırmak için yapıldığını iddia etti. 12 Eylül’de yapılacak Anayasa değişikliği referandumu öncesi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Sivas’ta miting yaptı. Mevlana alanında gerçekleştirilen miting, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı.

Genel Başkan Bahçeli, sözlerine, helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve Rize’deki selde hayatlarını kaybedenleri anarak başladı. Türkiye’nin ilk anayasasının 1922 ve 24 yıllarında yapıldığını belirten Bahçeli, ardından ara rejimler sonrası 1961 ve 12 Eylül darbesi sonrası 1982 yıllarında yapıldığını anlattı.

Bu anayasaların, bugüne kadar 85 maddesinin değiştirildiğini belirten Bahçeli, bugün neden anayasa değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu sordu. AK Parti iktidarının 29 maddelik bir değişiklik paketini Meclis’e getirdiğini ifade eden Bahçeli, MHP olarak 1982 Anayasası’nın tamamının değiştirilmesini istediklerini söyledi.

Bahçeli, “Anayasa değişikliğinin ötesinde toplumsal dinamikleri harekete geçirecek, 21. yüzyıla yakışır yeni bir Anayasa istemektedir” dedi. Konuşmasında demokratik açılımı da eleştiren Bahçeli, kendilerine göre bunun ‘yıkım projesi’ olduğunu savundu.

Meclis’ten çıkan Anayasa değişikliği maddelerinden muhalefetin ve milletin haberi olmadığını öne süren Devlet Bahçeli, anayasa referandumunun, uzlaşma sağlanmadan ortaya çıkan maddelerden oluştuğunu savundu. “Bu anayasa Recep Tayyip Erdoğan’ın anayasasıdır” diyen MHP Genel Başkanı Bahçeli, referandum maddeleri içinde Başbakan’ın gizli gündemi olduğunu iddia etti. Bahçeli, şöyle dedi:

“Başbakan’ın gizli gündemini ben söyleyeyim. Özetle Başbakan PKK’yı siyasallaştırmanın zeminini oluşturuyor. İkinci gizli gündemi ise kendisinin ve yolsuzluklara karışmış partililerinin yüce divana gitmesini engellemeye çalışmaktadır.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın Anayasa değişikliğiyle üstünler cuntasının kırılacağı yönündeki ifadelerini hatırlatarak, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Meclis’te 341 milletvekili, bürokratlar AKP’li. Sivil toplum kuruluşları kuşatılarak başındakiler AKP’lileştirildi. Yoldaş ve yandaş medya AKP’li. Öyleyse Türkiye’de üstünler kim?”

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.