Bahreyn’de Hükümet Aleyhine Düzenlenen Gösterilerde Güvenlik Güçleri Göstericilere Ateş Açtı

Resim: Getty Images/John Moore

Hükümet aleyhinde gösterilerin yaşandığı Bahreyn’de güvenlik güçlerinin, muhalif göstericilerin üzerine ateş açtığı bildirildi. Dün Parlamento’dan istifa eden Vifak grubunun üyesi Şii milletvekili Celal Firuz, güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu yaralananlar olduğunu söyledi. Başkent Manama’nın her yerinde gösteriler düzenlendiğini belirten Firuz, polisin İnci Meydanı’na ulaşmaya çalışan göstericilere ateş açtığını kaydetti.

Olayla ilgili güvenlik güçlerinden henüz bir açıklama yapılmadı.

İnci Meydanı’nda kamp kuran protestocular, dün sabah ordu tarafından düzenlenen baskınla meydandan çıkartılmıştı. Çıkan olaylarda en az 3 kişi ölmüş, 231 kişi de yaralanmıştı. Bugün ölenlerden iki kişinin cenaze töreni düzenlenirken, göstericiler yeniden İnci Meydanı’na yürümeye çalıştı.

Manama’nın önemli sokak ve meydanlarına da ordu tarafından tanklar yerleştirilirken, Bahreyn İçişleri Bakanlığı da güvenliğin sağlanabilmesi için askerlerin “her türlü önlemi alacaklarını” duyurdu. Ordu ayrıca halka meydanlardan uzak durma çağrısı yaptı ve güvenliğin sağlanması için “ne gerekiyorsa yapılacağını” açıkladı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.