Bakan Canikli’den ‘Kaçak Et’ Açıklaması

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Mersin Limanı’ndan Türkiye’ye sokulan yaklaşık 21 ton kaçak kırmızı etle ilgili hem adli hem de idari soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Sinop Üniversitesi Ahmet Muhip Dıranaz Uygulama Oteli’nde verilen akşam yemeği sonrası, Mersin Limanı’ndan Türkiye’ye sokulan yaklaşık 21 ton kaçak kırmızı etle ilgili açıklama yaptı. Canikli yaptığı açıklamada, kaçak etle ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirterek, “Cumhuriyet Savcılığına intikal etmiş bir hadise. Bizde Bakanlığımızdan Müfettiş görevlendirdik. Şu anda, hem idari hem de yargının yaptığı soruşturma devam ediyor. Dolayısıyla şu aşamada bu sonuçlandıktan sonra bir açıklama yapılması daha makul” dedi.

Canikli et miktarıyla ilgili de şunları söyledi: “Et miktarı yaklaşık 21 ton civarında. Yani daha önceki ile kıyaslandığında bu devede kulak ama sonuç itibari ile miktar ne olursa olsun bir kaçakçılık söz konusu ise sonuna kadar üzerine gidiliyor. Güzel olan taraf şu; şu anda kaçak et olayından sonra biliyorsunuz antrepolarda bir takım tedbirler almıştık. Şimdi antrepo rejimine sokamıyorlar artık etleri, dolayısı ile doğrudan ‘Sallama’ yöntemini kullanmaya çalışıyorlar, o zaman da yakalanıyorlar…Bundan sonra da bu tür olaylara teşebbüs etmeleri halinde yakalanma olaylarıyla daha sık karşılaşabiliriz.”

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.