Bakan Çavuşoğlu’ndan Yunanistan’a Tepki

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkarmak istemesine ilişkin Ege’de 12 mile çıkaramayacaklarını bunun savaş nedeni olduğunu söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, A haber canlı yayına konuk olarak Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkarmak istemesine ilişkin “Ege’de 12 mile çıkaramazlar, Meclisimizin yıllar önce aldığı karar geçerlidir, bu savaş nedenidir” açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu, Navtex’lerin devam edeceği sinyalini vererek “Açıktan karaya gelerek çalışmaları, araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Oruç Reis bölgede 90 gün daha çalışmaya devam edecek” dedi.

Ege Denizi’nde sınırlarını 12 mile çıkaracağını açıklayan Yunanistan’a tepki gösterenÇavuşoğlu, “Yunanistan kendi hakları olan yerde istediği gibi çalışır. Bizim bir alakamız yok. Ancak Ege’de sınırlarını 12 mile çıkartamazlar. Bu bir savaş nedenidir. Yunanistan’ın karasuları sınırını 6 milden 12 mile çıkartmasına müsaade etmeyiz. Bunu da çok açık bir şekilde söylüyorum” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, bizi haklı gören Avrupa ülkeleri var diyerek;

“Doğu Akdeniz’deki gerilimi Türkiye’nin üstüne yıkmak isteyenler var. Avrupa Birliği’nin yaptırım tehditleri karşısında birçok Avrupa ülkesi ile görüştük. Bizim haklılığımızı kabul ediyorlar.” şeklinde konuştu.

“Yunanistan geçmişten günümüze anlaşmaları ihlal etmiştir. Şartlar değişti diye bir bahane olamaz. O zaman şartlar değişti diye bir adım atarsam Avrupa Birliği’ne (AB) gidip Türkiye bize güç gösterisi yaptı diyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar bizim Kıbrıs’taki garantörlüğümüzü değiştirmez. Bunların yaptıkları bizi rahatsız etmeye yönelik adımlardır. Biz de böyle eylemlere taviz vermedik, vermeyiz. Doğu Akdeniz’de nasıl gereken adımları attıysak, bize karşı hamleler olduğu sürece gereken adımları tekrardan atmaya hazır olduğumuz bilinmeli. Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatları bu yöndedir.Biz ne zaman bir adım atsak Yunanistan aksine bir hamle yapıyor. Biz yeni okullar açmaya devam ettikçe, örneğin Bozcaada’daki, Yunanistan Türk okullarını kapatıyor. Yunanistan insanlıktan ve insanların faydalarından söz ediyor ancak kendisinden olmayanlara neler yaptıkları ortada. Bu da Yunanistan’ın ikiyüzlü olduğunu gözler önüne seriyor. Ancak bilinmelidir ki soydaşlarımızı yalnız bırakmamız söz konusu değildir.”

Çavuşoğlu Erdoğan-Trump görüşmesine değinerek, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Trump ile yaptığı görüşmedeattığımız tüm adımları anlattı. Trump ile olumlu atmosferde bir görüşme oldu. Sorunların çözülmesi için bir görüşme yapıldı.” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.