Bakan Ergin: Türkiye’de demokratik gelişim sürecinde arzu etmediğimiz hadiseler olabiliyor

Kaos Planı’na ilişkin Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek’in dava dosyasının incelenmek üzere Yargıtay 11. Ceza Dairesi’ne gönderilmesini Bükreş’ten değerlendiren Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye’de demokratik gelişim sürecinde zaman zaman arzu edilmeyen hadiseler olabildiğini ancak demokratikleşme yolunda kimsenin bu yoldan kendilerini döndüremeyeceğini söyledi.Cihan Haber Ajansı’nın sorularını cevaplandıran Bakan Ergin, Dursun Çiçek dosyasının Yargıtay’a gönderilmesi ile ilgili şöyle konuştu: “Devam eden soruşturma ve kovuşturmalara ilişkin değerlendirme yapmıyoruz. Bu konuda değerlendirme yapmamızda anayasa ve yasalarımızda bizi sınırlayan hususlar var. Elbette anayasa ve yasalarımıza göre kuvvetler ayrılığı çerçevesinde normal faaliyetlerini yapacaklar. Ancak kamuoyu nezdinde millet vicdanına da gölge düşüren olaylar yaşanmıyor değil.” 

Bütün bun yaşananlara standartlarını yükseltmeye çalıştıkları demokrasi içerisinde çözüm bulacaklarını vurgulayan Bakan Ergin, böylece güven veren bir adalet sistemini Türkiye’de tesis edeceklerini vurguladı. Sadullah Ergin, “Bu yapı demokratikleşsin diye yapmaya çalıştığımız, evrensel hukukun bütün unsurlarıyla Türkiye’de hakim olması için yapılan bir çalışmadır. Bu anlamda hiçbir spesifik mesele bizi bu yoldan döndürmemeli. Caydırmamalı. Maalesef Türkiye’de demokratik gelişim sürecinde zaman zaman arzu etmediğimiz hadiseler oluyor, olabiliyor. Ama biz hedef olarak önümüze koyduğumuz, ulaşmaya çalıştığımız noktaya koşar adım yürümeye devam edeceğiz.” dedi. 

“HSYK’NIN YAPISINA KARŞI ÇIKANLAR DÜNYAYA BAKSIN” 

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısına karşı çıkanların dönüp Avrupa’ya bakmalarını tavsiye eden Adalet Bakanı Ergin, bu konuda da şu değerlendirmeyi yaptı: “Romanya’daki tabloya baktığımızda kıta Avrupası’na benzer bir yapı burada da var. Cumhurbaşkanı ve adalet bakanı kurulun doğal üyesi, karma bir yapı söz konusu. Bizim yapmış olduğumuz değişiklikte parlamentonun müdahalesi söz konusu değil. Geniş tabanlı bir yapı öngörüyoruz. Romanya parlamentoda seçim yapıp üye veriyor. Ancak bizde bu maalesef olmadı. Bu düzenlemeye bile karşı çıkanların başlarını kaldırıp Avrupa’ya, dünyaya bakmalarını tavsiye etmek lazım. Şu anda Türkiye’deki modelin dünyada bir örneği yok.” 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.